Získajte knihu mesiaca so 40 % zľavou - Ako Katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu

Z hlavy do srdca. 101 zamyslení pre deti, ktoré informáciu o Bohu premenia na osobnú skúsenosť

Monika Ostrovská
12,67 € -15%
Doprava ZDARMA pri nákupe nad 49 €

Čím je naša knižná novinka pre deti výnimočná?

101 zamyslení pre deti, ktoré informáciu o Bohu premenia na osobnú skúsenosť

Foto: Postoj

Keď som pred časom kúpila knihu Biblia rozpráva o Ježišovi z e-shopu denníka Postoj, netušila som, že to bude najžiadanejší titul našej domácej knižnice, ktorý budú deti samy vyťahovať. Krásne ilustrácie a pútavo prerozprávané biblické príbehy od stvorenia sveta až po Jánovo Zjavenie hltajú jedným dychom a vždy si pýtajú prídavok.

„Maminka, čo ti je?“ pýtajú sa, keď sa mi hlas zafarbí dojatím nad tým, čo čítam a ako sa ma posolstvo o Božej dobrote dotýka. Vtedy mi behajú hlavou Ježišove slová: „Buďte ako deti.“

Niekedy stačí tak málo – otvoriť si detskú Bibliu a nechať sa dotýkať jednoduchými pravdami o tom, ako nás Otec miluje. Viem, že Božie slovo v hocijakej forme má moc premieňať srdce aj bez toho, aby sme pri tom niečo cítili, no osviežujúci pohľad autorky Sally Lloyd-Jonesovej na evanjelium privedie aj dospelého človeka k slzám a odzbrojí všetko, čo by mu bránilo prežívať ju.

Preto som sa potešila, keď sa mi do rúk dostala knižná novinka od rovnomennej autorky a totožného ilustrátora Zamyslenia, ktoré naplnia tvoje srdce radosťou, pretože overené spojenie talentovanej dvojice garantuje rovnaký zážitok ako pri spomínanej Biblii. Pozitívna skúsenosť s touto autorkou presvedčila mojich kolegov vo vydavateľstve, aby sa pustili do prekladu a uviedli na slovenský trh ďalší knižný poklad pre deti. 

Rozospievaj svoje srdce

Kniha, ktorej názov v angličtine doslova sľubuje, že rozospieva detské srdce, rozpráva o Bohu veľmi realistickým spôsobom a je vhodná pre deti aj dospelých. Na internete som natrafila na nie jednu recenziu, v ktorej bolo napísané, že knihu používajú na kurzoch pre dospelých bez vekového obmedzenia. 

Titul obsahuje 101 krátkych myšlienok o Božej láske, ktoré nie sú dlhšie než zopár riadkov či odsekov. Na konci každého zamyslenia autorka uvádza citát z Biblie, ktorým sa inšpirovala a ktorý môže dospelým slúžiť ako nadstavba pri osobnej modlitbe.

Každá téma je písaná zrozumiteľným jazykom aj pre mladšie deti, ale stále si udržuje príťažlivosť pre dospelých a staršie deti, pretože pomáha pochopiť pravdy o Bohu spôsobom, s ktorým sa každý dokáže stotožniť. 

Zatiaľ čo rodič číta, detskú fantáziu rozvíja pútavá tematická grafika, vďaka ktorej si myšlienku ľahšie zapamätajú a osvoja. Nápady na ilustrácie sú prevzaté z rôznych oblastí od histórie cez vedu, literatúru až po Sväté písmo, pričom všetky poukazujú na evanjelium.

Kniha je zbierkou podnetov pre celú rodinu a vďaka krátkosti zamyslení ju môžete pridať k svojej večernej rutine po spoločnej modlitbe. Spôsob, akým je kniha písaná, pozýva rodinu k spoločnému premýšľaniu nad danou myšlienkou a k rozprúdeniu diskusie. 

Podľa prekladateľky do slovenčiny Stanky Horváthovej kniha deťom pomôže, aby sa z prijatej informácie, ktorú dostali, stala osobná premieňajúca skúsenosť, aby nielen mysľou vedeli, ale aj zažili, že sú milované Božie deti.

„Kniha Zamyslenia, ktoré naplnia tvoje srdce radosťou sa snaží presne o to: biblické posolstvá a teologické pravdy mení na osobné listy, vďaka ktorým môžu synovia a dcéry stretnúť svojho Otca. Robí tak nenútene a bez gýča, pomocou pôsobivých ilustrácií a silných, zrozumiteľných obrazov z oblasti vedy, histórie, bežného života, prírody či umenia,“ uviedla Stanka v recenzii.

Duchovný život detí zanedbávame. Prenos dát nestačí

Známy newyorský teológ a kazateľ Timothy Keller v úvode knihy upozorňuje, že duchovnému životu detí venujeme v cirkvi žalostne málo pozornosti. Učiť deti katechizmus, viesť ich k rodinnej modlitbe a účasti na bohoslužbách by malo byť samozrejmosťou, no potrebná je aj osobná skúsenosť.

„Povzbudzovať dieťa, aby rozvíjalo svoj vlastný náboženský život, je už dlho chýbajúcim kúskom skladačky, ktorý má priamy dosah na to, či dieťa, ktoré vyrastie, bude mať vyvážený duchovný život alebo nebezpečne jednostranný,“ píše Keller v predslove. 

Podľa neho je až príliš jednoduché sústrediť sa len na prenos dát smerom k našim deťom, hoci aj tie sú nepochybne dôležité. „No nejako sa stalo, že tá časť vzťahu s Bohom, ktorá stojí na zážitku, je často zanedbaná. A tak v čase, keď sa z detí stanú tínedžeri, sú žalostne nesúmerní – majú veľa informácií, no málo skúseností s Božou prítomnosťou.“

Keller si uvedomuje, že jedna kniha túto nerovnováhu nenapraví, no je presvedčený, že Zamyslenia, ktoré naplnia tvoje srdce radosťou môžu byť tou najlepšou prvou bránou, ktorou deti vstúpia do vlastného času stráveného s Ježišom.

Ak túžite, aby si vaše deti rozvinuli osobný vzťah s Bohom a pri rodinnej modlitbe zažili viac než recitovanie naučených slov, siahnite po tejto novinke z nášho vydavateľstva.

A pripravte sa na to, že pri odovzdávaní evanjeliovej skúsenosti vlastným deťom prežijete osvieženie viery aj vy sami. 

DVE MALÉ SLOVÁ 
Uložte si tieto moje slová do srdca a do duše… (Dt 11, 18)
Ktoré slová Boh chce, aby si nosil uložené hlboko vo svojom srdci? „Buď dobrý“? „Rob veci lepšie“? „Snaž sa viac“? Sú toto tie slová, ktoré Boh napísal do Biblie, aby nás zachránil a oslobodil? Nie. Tie slová nám ukazujú iba to, čo všetko nedokážeme. Boh chce, aby sme si pamätali len dve malé slová: „Milujem ťa!“
Tieto slová dokážu zastaviť hrozné klamstvo, ktoré satan pošepkal Eve v záhrade: „Boh ťa nemiluje!“ Tieto slová dokážu vyliečiť jed v našich srdciach, pre ktorý nedôverujeme Bohu. Tieto slová nám prišiel Ježiš povedať celým svojím životom. Pre tieto slová zomrel, aby ich svojou smrťou dokázal. Ktoré slová si dnes uložíš do svojho srdca?
12,67 € -15%
Doprava ZDARMA pri nákupe nad 49 €
Doprava ZDARMA pri nákupe nad 49 €