Týždňový kalendár s autorskými fotografiami Adama Rábaru
Pripravili sme stolový kalendár na rok 2025 a nazvali sme ho Vykročme v nádeji. Nájdete v ňom dychberúce fotografie nášho kolegu Adama Rábaru doplnené o silné myšlienky zo Svätého písma aj kníh, ktoré vyšli v našom vydavateľstve.
Pápež František vyhlásil rok 2025 za Jubilejný rok a jeho hlavným motívom je: Nádej.
„Potrebujeme totiž nádej, potrebujeme ju všetci“, hovorí pápež František.
„Potrebujú ju mladí ľudia, často dezorientovaní, ale túžiaci žiť naplno; potrebujú ju starí ľudia, ktorých kultúra výkonnosti a odmietania už nevie rešpektovať a počúvať; potrebujú ju chorí a všetci tí, ktorí sú zranení na tele i na duchu a ktorým môže naša blízkosť a starostlivosť priniesť úľavu.“
Ideálny každodenný spoločník s miestom na zapisovanie.
Stačí uveriť, že pri tebe stojí v každom okamihu života
Dnes kladieme dôraz na svoje individuálne schopnosti a snahu robiť všetko tak, aby sme boli úspešní. Pravú radosť nám však neprinesie úspech, ale okamihy, ktoré budeme prežívať spoločne s Bohom.
Kniha Ako žiť s Bohom nadväzuje na knihu Ako byť šťastný a je moderným spojením hlbokých myšlienok alebo modlitieb s pútavou grafikou od misionárov saletínov z farnosti Považská Bystrica — Rozkvet. Tí svojou tvorbou už viac ako desať rokov úspešne „lovia“ na sociálnych sieťach tisíce ľudí, ktorí hľadajú inšpiráciu na prehĺbenie svojho vzťahu s Bohom.
Nech je pre nás táto kniha uistením, aké veľké veci robí Boh z lásky k nám a že stojí po našom boku v každom okamihu nášho života.
"Rok korunuješ svojou dobrotou, kade prejdeš, všade je hojnosť." (Žalm 65, 12)
O múdrosti púštnych otcov a nástrahách dnešnej doby
Fantazijný a súčasne humorný príbeh z pera českého kňaza Štěpána Smolena je o hľadaní stálosti v nestálej dobe. Skáčeme z miesta na miesto, zo vzťahu do vzťahu, z webu na web.
V knižnom príbehu sa aj študent teológie necháva uniesť prúdom, až pokým nestretne záhadného starca, ktorý sa mu stane samozvaným sprievodcom na ceste. Nepripravený, ešte v pyžame a so zubnou kefkou v ruke je nútený podniknúť výpravu naprieč storočiami a kontinentmi až k púštnym otcom na Saharu, ale predovšetkým do vlastného vnútra.
Víťazstvá a porážky od Stalina po Putina
Kniha Ruské storočie vojen opisuje komplikovanosť vzťahov Ruska a ruského národa k Západu, ako aj často agresívnu politiku Moskvy voči svojim susedom.
Autor Andrej Žiarovský v nej odkrýva detaily krutého mocenského boja kremeľských elít, nemilosrdnosť Stalinových čistiek, brutálne metódy bezpečnostného aparátu v boji s domnelými alebo so skutočnými nepriateľmi, ale aj obrovské utrpenie a hrdinstvo, ktoré počas druhej svetovej vojny sprevádzali boj proti Hitlerovmu Nemecku. Kapitoly venované dlhej ére vlády Leonida Brežneva približujú problematické vzťahy Sovietskeho zväzu s komunistickou Čínou a odhaľujú tiež, prečo dnešné ruské elity a veľká časť ruskej spoločnosti pociťujú nostalgiu za existenciou Sovietskeho zväzu. Rozporuplný vzťah moskovských vládcov k svojim vlastným občanom demonštrujú tragické príbehy Černobyľskej atómovej elektrárne a raketovej ponorky Kursk.
Autor zároveň odkrýva detaily pôsobenia síl, ktoré mali za následok nástup reformného Gorbačovovho vedenia, následnú deštrukciu dovtedy zdanlivo nezničiteľného komunistického impéria, ale aj príčiny recidívy imperiálnej agresivity, ktoré viedli k napadnutiu Ukrajiny.
Ako zachrániť svoje manželstvo, čeliť krízam a ako si vybrať partnera na celý život
V poslednom čase sa okolo nás rozpadávajú manželstvá, pri ktorých by sme predtým dali ruku do ohňa, že vydržia navždy, a ktoré mali zdanlivo všetky predpoklady na to, aby im to vyšlo. Zároveň vnímame, že takmer všetci sa vo svojich manželstvách trápia.
Čo sa deje, že vzdávame najdôležitejší vzťah svojho života?
Hľadali sme odborníkov, ktorí rozumejú dnešným problémom manželov. Na formačnej škole rodín v Taliansku sme stretli manželov Salvatoreho a Ritu Ventrigliovcov z Neapola, on neurológ a psychoterapeut, ona gynekologička, sexuologička a párová terapeutka. Prešli si vážnou krízou, na stole už mali rozvodové papiere. Svoj vzťah však zachránili a dnes vedú po celom svete kurzy pre páry v kríze.
Tento knižný rozhovor otvára zásadné problémy dnešných manželstiev a ponúka riešenia, je o manželských krízach, o záchrane vzťahu, ale aj o spoločenských mýtoch, podľa ktorých zostarnúť s jedným človekom je už prekonaný koncept.
Je aj dôležitou príručkou pre páry, ktoré sa na manželstvo pripravujú a chcú si overiť, či človek, s ktorým chodia, má byť ich budúcim manželom či manželkou.
História našej civilizácie zbavená dlho budovaných predsudkov - 2. vydanie
Pôvodcom západnej civilizácie nie je len Grécko a Rím, ale predovšetkým Katolícka cirkev. Tá jej darovala modernú vedu, nemocnice, starostlivosť o chudobných, umenie aj základy ekonomiky voľného trhu či medzinárodného práva.
Prof. Thomas E. Woods v knihe Ako Katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu oboznamuje čitateľov aj s tým, ako Cirkev vytvorila prvé univerzity, prečo je moderná interpretácia Galileiho príbehu nesprávna aj čo všetko priniesla Cirkev západnej spoločnosti tým, že zdôrazňovala posvätnosť ľudského života. Žiadna inštitúcia neurobila pre formovanie západnej civilizácie viac ako dvetisíc rokov stará Katolícka cirkev.
Táto kniha poskytuje čitateľovi pravdivé informácie o našej civilizácii a presvedčivo popiera mýty o „temnom stredoveku".
101 myšlienok o tom, ako ťa Boh veľmi miluje
Zamyslenia, ktoré naplnia tvoje srdce radosťou prinášajú jednoduché, no hlboké duchovné pravdy z Biblie, ktoré sa prihovárajú čitateľovi bežnou rečou – svoju múdrosť čerpajú z príbehu stvorenia, z histórie a vedy, ale aj z textov veľkých mysliteľov, kazateľov či spisovateľov a ďalších zdrojov – a pozývajú čitateľa upriamiť svoj zrak na Boha, ktorý nás miluje nekonečnou, vytrvalou, nezlomnou, bezhraničnou láskou.
Môžu byť výborným doplnením rodinných pobožností, príbehom na dobrú noc, spoločným čítaním alebo aj dodatkom ku knihe Biblia rozpráva o Ježišovi a inšpiráciou pre deti aj dospelých.
Táto nenáročná, no zároveň teologicky bohatá kniha odhaľuje biblické pravdy v slove aj obraze – a toto všetko spolu funguje s jediným autorským zámerom: naplniť čitateľovo srdce radosťou.
Ako budovať svoju ženskú spiritualitu a rásť v čnostiach
Velebím je kniha zamyslení o čnostiach zameraná na prehĺbenie vnútorného duchovného života ženy, aby mohla aj vonkajším životom zvelebovať Pána. Každý deň 90-dňového programu sa začína úryvkami z Písma, Katechizmu Katolíckej cirkvi alebo zo spisov svätíc a pokračuje meditáciou.
Čitateľkám ponúka, aby na 90 dní vstúpili do sveta modlitby a askézy, čím dajú viac priestoru tichu a načúvaniu Duchu Svätému. Keď žijeme jednoduchší život, ľahšie sa cvičíme v čnostiach pokory, láskavosti, vďačnosti, veľkodušnosti, modlitby, poslušnosti, pracovitosti, horlivosti, skromnosti, umiernenosti, predvídavosti a vytrvalosti.
Kniha ponúka aj konkrétne tipy, ako bojovať s neresťami, ktoré tak často zahmlievajú našu snahu o svätosť. Určená je všetkým dospelým ženám bez ohľadu na ich životný stav a možno ju čítať nezávisle od asketických skutkov.
Velebím bola spočiatku odpoveďou na Exodus 90 – cenné a hodnotné mužské duchovné úsilie –, ktorý však pre ženy nie je vhodný. Táto kniha má iný cieľ: ide o hľadanie čnosti cez meditáciu o podstate ženskosti, pretože Boh nás všetkých pozýva k tomu, aby sme sa stali svätými. Ako ženy sme pritom pozvané zvláštnym spôsobom velebiť Pána, podobne ako to robila Mária.
Najslávnejší Chestertonov román
Príbeh metafyzického thrilleru Muž, ktorý bol Štvrtok (1908) sa začína v edwardiánskom Londýne, kde mladý básnik Gabriel Syme vstupuje do služieb Scotland Yardu. Ako tajný agent špeciálneho policajného oddelenia na rozvrat anarchistického hnutia má za úlohu infiltrovať jednu z najmocnejších teroristických organizácií a v Paríži zabrániť bombovému atentátu na francúzskeho prezidenta.
Románová fantázia, či skôr nočná mora, ktorú pri odhaľovaní obludného sprisahania zažíva hlavný hrdina patrí medzi najzaujímavejšie a zároveň najvtipnejšie literárne diela jedného z najplodnejších a najuznávanejších anglických prozaikov prvej polovice 20. storočia Gilberta Keitha Chestertona (1874 – 1936).
Kniha pre dnešné dievčatá, v ktorých sa skrývajú ženy budúcnosti
Nájsť knihu, ktorá je zároveň priateľkou a motivátorom alebo len uchom, ktoré vypočuje dospievajúce dievčatá, nie je bežné. A predsa jednu sme pre vás pripravili. Je v nej veľa z vypovedaných aj vnútorných otázok, na ktoré dievčatá hľadajú odpovede. Aj veľa tém a podnetov, ktoré sú dnes zatiaľ ešte nedoriešené či dokonca nepomenované.
Táto kniha to však mení – je uchom, ktoré počúva, srdcom, ktoré vníma, a ústami, ktoré odpovedajú. Za všetky dievčatá sa pýta Emília. Jej záujmy sú široké, postrehy trefné a problémy skutočné. Tie formuluje do jasných otázok a pýta sa obyčajné, no hlasné a nástojčivé: „Čo s tým?“
Odpovede sú rozčlenené do troch oblastí: vzťah k Bohu, k druhým ľuďom a k sebe samej a sú vo forme veľmi osobných listov. Ich obsah je taký rôzny, aký len život dospievajúcich dievčat môže byť. Od každodennosti, ako sú domáce práce, cez spoznávanie životných priorít až po náročné témy ako rozvod spolužiačkiných rodičov či náhla ťažká choroba suseda z bytovky.
Emília ich formuluje úprimne, otvorene aj emočne. Sestra Hermana sa nezľakne žiadnej z nich. Ich vzájomný knižný vzťah smeruje k jedinému – povzbudzuje a nenápadne vedie k osobnostnému rastu každej čitateľky, ktorá siahne po tejto knihe.
Sestra Hermana v knihe spomína rôzne aplikácie, youtuberov, ale aj maľovanky ako spôsob čítania Biblie. Všetky sme zhrnuli v tejto prílohe na stiahnutie.
Napísali o knihe:
„Keď sa vrátim do svojich trinástich rokov, keď som ešte nemala ani mobil, tak si myslím, že by sa mi páčilo mať takéto „listy“, ktoré by mi vysvetľovali mnohé veci z takého iného, zrelšieho pohľadu. Veľa vecí a otázok si mladé dievčatá riešia samy v sebe, a preto je táto knižka listov peknou alternatívou odpovedí na niektoré ich otázky. Zároveň vnímam, že sú to listy aj pre rodičov, ktorí vďaka tomu môžu skúsiť niektoré témy otvoriť. Veľmi sa teším, že takéto dielo vzniklo, a prajem každému, ku komu sa dostane, aby sa ho dotklo v srdci na mieste, na ktorom je to práve v tejto chvíli najviac potrebné.“ – Sima Magušinová, pesničkárka, turistka, manželka a mama
Ilustrátorka knihy o sebe napísala:
Som Katarína Duedal, ilustrátorka so záujmom o umenie a tvorbu. Vyštudovala som na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity, kde som získala vedomosti o zdravotníctve a sociálnych otázkach. Neskôr som pokračovala vo vzdelávaní v Dánsku, kde som absolvovala štúdium multimediálneho dizajnu na umeleckej škole. Momentálne žijem a tvorím v Dánsku, kde sa venujem rozvoju svojich umeleckých schopností s vášňou a oddanosťou. Okrem svojich umeleckých aktivít som aj matkou dvoch úžasných dcér. Rodičovstvo ma naučilo mnoho o živote, láske a odhodlaní. Moje dcéry sú pre mňa večnou inšpiráciou a motiváciou. Verím, že moje angažovanie pri tvorbe tejto knihy môže prispieť k vytvoreniu prostredia, kde moje dcéry a ďalšie dievčatá môžu násjť povzbudenie a podporu na ceste k sebavedomiu a úspechu. Prijať ponuku ilustrovať túto knihu som považovala za príležitosť spojiť svoje záujmy o umenie so svojím pôvodným odborným zázemím a prispieť k tvorbe diela, ktoré môže inšpirovať a posilniť sebavedomie dievčat. Myslím si, že moje kresby môžu byť prínosom pre túto knihu a pomôcť vytvoriť dielo s pozitívnym vplyvom na budúce generácie mladých žien.
Kniha nielen pre prvoprijímajúce deti a mladých čitateľov
Kniha Augustín - Môj život je dobrodružstvo je živý a presvedčivý opis života veľkého svätca. Žil v čase vzdialenom od nášho, a aj tak je moderný a nám veľmi blízky. Hovoríme o svätom Augustínovi, cirkevnom otcovi, geniálnom filozofovi, teológovi a biskupovi.
Autorka knihy Raffaella Costová živo a konkrétne rozpráva o Augustínovej ceste. Tá sa totiž v istých ohľadoch podobá ceste mnohých mladých ľudí našej doby. Augustín, vychovávaný matkou Monikou v kresťanskej viere, sa v puberte odvrátil od náboženského života, dokonca sa dostal medzi ezoterických manichejcov. Túžil po šťastí a slobode a odcudzil sa aj Monike. Až ako dospelý sa vracia k viere v Krista.
Ilustrácie Marca Giusfrediho, konfrontácia opisovaných udalostí s aspektmi života dnešných detí, otázky kladené v dialogickom tóne, to všetko pomáha nadviazať kontakt so skúsenosťou dnešných mladých čitateľov. A pritom objaviť Augustína ako živú prítomnosť, ktorá k nám hovorí aj po mnohých storočiach.
Odporúčaný vek: 8-13 rokov
Mozaika spomienok na kňaza a priateľa Braňa Bukovského
Je veľa kníh o hrdinoch, ktorí bojovali s totalitou, väznením alebo zachránili životy prenasledovaných. No táto kniha je venovaná kňazovi Braňovi Bukovskému, ktorý už svoju kňazskú službu prežíval v slobode a venoval sa „len svojim povinnostiam“. Zanechal po sebe neustále sa obnovujúce, živé a fungujúce spoločenstvá.
Čo živí tento prameň, že z neho môžeme neustále čerpať?
Ako je možné, že dielo také nenápadné zanechalo takú hlbokú stopu v srdciach ľudí?
Odpoveď som našiel v texte Alessandra D‘Aveniu publikovanom na Postoji, kde je aj citát z knihy Maľovaný závoj od Somerseta Maughama: „Pamätaj, že plnenie povinností nie je ničím a že ich plnením si nezískaš viac zásluh ako umývaním rúk. Jediné, čo sa počíta, je láska k povinnosti; keď sa v tebe láska a povinnosť zjednotia, budeš v stave milosti a budeš sa tešiť zo šťastia, ktoré prevyšuje každé chápanie.“ Tu je kľúč k pochopeniu Braňovho života. Pragmatik by povedal, že si len zodpovedne a svedomito plnil svoje povinnosti. Kto vidí za závoj pragmatizmu, vidí svätého muža súčasnosti, spaľovaného láskou ku každému a ku všetkému, čo pred neho Boh denne predkladá. A práve toto nás, ktorí sme Braňovu pastoráciu zažili, stále priťahuje. O jeho inšpirujúcom živote sú svedectvá a príbehy v tejto knihe. Potrebujeme čoraz viac svätých mužov každodennej rutiny, ktorí deň čo deň opakujú Bohu svoje „áno“.
A keď je dielo dokonané, počujú Otcov hlas: „Vitaj doma, syn môj. Poď, oddýchni si a vojdi do mojej radosti. Svadobný oblek a hostina sú už nachystané, zaujmi miesto, ktoré som ti prichystal.“ Aspoň tak si to predstavujem... Tomáš Horváth (Člen farského spoločenstva na Teplickej, priateľ Braňa Bukovského)
* 13. február 1968
† 23. marec 2014
Branislav Bukovský sa narodil 13. februára 1968 v Trnave. Za kňaza bol ordinovaný 10. 6. 1995. Pôsobil ako kaplán v Piešťanoch, vo farnosti Bratislava-Blumentál i v bratislavskej Farnosti sv. Alžbety. Ako administrátor slúžil od roku 1999 vo farnosti Veľké Ripňany. V roku 2001 bol menovaný za farára do farnosti Bratislava-Devín a od roku 2006 pôsobil ako farár vo Farnosti Kráľovnej rodiny v Bratislave. Pôsobil zároveň ako cirkevný sudca a dlhé roky sa podieľal na výrobe náboženských programov v RTVS. Branislav Bukovský bol aj členom Rady KBS pre spoločenské komunikačné prostriedky.