Stačí uveriť, že pri tebe stojí v každom okamihu života
Dnes kladieme dôraz na svoje individuálne schopnosti a snahu robiť všetko tak, aby sme boli úspešní. Pravú radosť nám však neprinesie úspech, ale okamihy, ktoré budeme prežívať spoločne s Bohom.
Kniha Ako žiť s Bohom nadväzuje na knihu Ako byť šťastný a je moderným spojením hlbokých myšlienok alebo modlitieb s pútavou grafikou od misionárov saletínov z farnosti Považská Bystrica — Rozkvet. Tí svojou tvorbou už viac ako desať rokov úspešne „lovia“ na sociálnych sieťach tisíce ľudí, ktorí hľadajú inšpiráciu na prehĺbenie svojho vzťahu s Bohom.
Nech je pre nás táto kniha uistením, aké veľké veci robí Boh z lásky k nám a že stojí po našom boku v každom okamihu nášho života.
"Rok korunuješ svojou dobrotou, kade prejdeš, všade je hojnosť." (Žalm 65, 12)
O múdrosti púštnych otcov a nástrahách dnešnej doby
Fantazijný a súčasne humorný príbeh z pera českého kňaza Štěpána Smolena je o hľadaní stálosti v nestálej dobe. Skáčeme z miesta na miesto, zo vzťahu do vzťahu, z webu na web.
V knižnom príbehu sa aj študent teológie necháva uniesť prúdom, až pokým nestretne záhadného starca, ktorý sa mu stane samozvaným sprievodcom na ceste. Nepripravený, ešte v pyžame a so zubnou kefkou v ruke je nútený podniknúť výpravu naprieč storočiami a kontinentmi až k púštnym otcom na Saharu, ale predovšetkým do vlastného vnútra.
Ako zachrániť svoje manželstvo, čeliť krízam a ako si vybrať partnera na celý život
V poslednom čase sa okolo nás rozpadávajú manželstvá, pri ktorých by sme predtým dali ruku do ohňa, že vydržia navždy, a ktoré mali zdanlivo všetky predpoklady na to, aby im to vyšlo. Zároveň vnímame, že takmer všetci sa vo svojich manželstvách trápia.
Čo sa deje, že vzdávame najdôležitejší vzťah svojho života?
Hľadali sme odborníkov, ktorí rozumejú dnešným problémom manželov. Na formačnej škole rodín v Taliansku sme stretli manželov Salvatoreho a Ritu Ventrigliovcov z Neapola, on neurológ a psychoterapeut, ona gynekologička, sexuologička a párová terapeutka. Prešli si vážnou krízou, na stole už mali rozvodové papiere. Svoj vzťah však zachránili a dnes vedú po celom svete kurzy pre páry v kríze.
Tento knižný rozhovor otvára zásadné problémy dnešných manželstiev a ponúka riešenia, je o manželských krízach, o záchrane vzťahu, ale aj o spoločenských mýtoch, podľa ktorých zostarnúť s jedným človekom je už prekonaný koncept.
Je aj dôležitou príručkou pre páry, ktoré sa na manželstvo pripravujú a chcú si overiť, či človek, s ktorým chodia, má byť ich budúcim manželom či manželkou.
História našej civilizácie zbavená dlho budovaných predsudkov - 2. vydanie
Pôvodcom západnej civilizácie nie je len Grécko a Rím, ale predovšetkým Katolícka cirkev. Tá jej darovala modernú vedu, nemocnice, starostlivosť o chudobných, umenie aj základy ekonomiky voľného trhu či medzinárodného práva.
Prof. Thomas E. Woods v knihe Ako Katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu oboznamuje čitateľov aj s tým, ako Cirkev vytvorila prvé univerzity, prečo je moderná interpretácia Galileiho príbehu nesprávna aj čo všetko priniesla Cirkev západnej spoločnosti tým, že zdôrazňovala posvätnosť ľudského života. Žiadna inštitúcia neurobila pre formovanie západnej civilizácie viac ako dvetisíc rokov stará Katolícka cirkev.
Táto kniha poskytuje čitateľovi pravdivé informácie o našej civilizácii a presvedčivo popiera mýty o „temnom stredoveku".
Ako budovať svoju ženskú spiritualitu a rásť v čnostiach
Velebím je kniha zamyslení o čnostiach zameraná na prehĺbenie vnútorného duchovného života ženy, aby mohla aj vonkajším životom zvelebovať Pána. Každý deň 90-dňového programu sa začína úryvkami z Písma, Katechizmu Katolíckej cirkvi alebo zo spisov svätíc a pokračuje meditáciou.
Čitateľkám ponúka, aby na 90 dní vstúpili do sveta modlitby a askézy, čím dajú viac priestoru tichu a načúvaniu Duchu Svätému. Keď žijeme jednoduchší život, ľahšie sa cvičíme v čnostiach pokory, láskavosti, vďačnosti, veľkodušnosti, modlitby, poslušnosti, pracovitosti, horlivosti, skromnosti, umiernenosti, predvídavosti a vytrvalosti.
Kniha ponúka aj konkrétne tipy, ako bojovať s neresťami, ktoré tak často zahmlievajú našu snahu o svätosť. Určená je všetkým dospelým ženám bez ohľadu na ich životný stav a možno ju čítať nezávisle od asketických skutkov.
Velebím bola spočiatku odpoveďou na Exodus 90 – cenné a hodnotné mužské duchovné úsilie –, ktorý však pre ženy nie je vhodný. Táto kniha má iný cieľ: ide o hľadanie čnosti cez meditáciu o podstate ženskosti, pretože Boh nás všetkých pozýva k tomu, aby sme sa stali svätými. Ako ženy sme pritom pozvané zvláštnym spôsobom velebiť Pána, podobne ako to robila Mária.
Mozaika spomienok na kňaza a priateľa Braňa Bukovského
Je veľa kníh o hrdinoch, ktorí bojovali s totalitou, väznením alebo zachránili životy prenasledovaných. No táto kniha je venovaná kňazovi Braňovi Bukovskému, ktorý už svoju kňazskú službu prežíval v slobode a venoval sa „len svojim povinnostiam“. Zanechal po sebe neustále sa obnovujúce, živé a fungujúce spoločenstvá.
Čo živí tento prameň, že z neho môžeme neustále čerpať?
Ako je možné, že dielo také nenápadné zanechalo takú hlbokú stopu v srdciach ľudí?
Odpoveď som našiel v texte Alessandra D‘Aveniu publikovanom na Postoji, kde je aj citát z knihy Maľovaný závoj od Somerseta Maughama: „Pamätaj, že plnenie povinností nie je ničím a že ich plnením si nezískaš viac zásluh ako umývaním rúk. Jediné, čo sa počíta, je láska k povinnosti; keď sa v tebe láska a povinnosť zjednotia, budeš v stave milosti a budeš sa tešiť zo šťastia, ktoré prevyšuje každé chápanie.“ Tu je kľúč k pochopeniu Braňovho života. Pragmatik by povedal, že si len zodpovedne a svedomito plnil svoje povinnosti. Kto vidí za závoj pragmatizmu, vidí svätého muža súčasnosti, spaľovaného láskou ku každému a ku všetkému, čo pred neho Boh denne predkladá. A práve toto nás, ktorí sme Braňovu pastoráciu zažili, stále priťahuje. O jeho inšpirujúcom živote sú svedectvá a príbehy v tejto knihe. Potrebujeme čoraz viac svätých mužov každodennej rutiny, ktorí deň čo deň opakujú Bohu svoje „áno“.
A keď je dielo dokonané, počujú Otcov hlas: „Vitaj doma, syn môj. Poď, oddýchni si a vojdi do mojej radosti. Svadobný oblek a hostina sú už nachystané, zaujmi miesto, ktoré som ti prichystal.“ Aspoň tak si to predstavujem... Tomáš Horváth (Člen farského spoločenstva na Teplickej, priateľ Braňa Bukovského)
* 13. február 1968
† 23. marec 2014
Branislav Bukovský sa narodil 13. februára 1968 v Trnave. Za kňaza bol ordinovaný 10. 6. 1995. Pôsobil ako kaplán v Piešťanoch, vo farnosti Bratislava-Blumentál i v bratislavskej Farnosti sv. Alžbety. Ako administrátor slúžil od roku 1999 vo farnosti Veľké Ripňany. V roku 2001 bol menovaný za farára do farnosti Bratislava-Devín a od roku 2006 pôsobil ako farár vo Farnosti Kráľovnej rodiny v Bratislave. Pôsobil zároveň ako cirkevný sudca a dlhé roky sa podieľal na výrobe náboženských programov v RTVS. Branislav Bukovský bol aj členom Rady KBS pre spoločenské komunikačné prostriedky.
Nový preklad a krátky komentár
V spolupráci s tímom najlepších slovenských vedcov vám prinášame nový preklad Listu Rimanom z gréckej pôvodiny do spisovnej slovenčiny, ktorý je opatrený anotovaným lingvisticko-výkladovým komentárom s intertextovými prepojeniami.
Kniha je cirkevne schválená: Imprimatur udelil Mons. Bernard Bober, predseda KBS, arcibiskup – metropolita.
Okrem úvodu do Listu Rimanom je predstavená aj postava apoštola Pavla, ktorý je jeho autorom. Pavol z Tarzu, ktorý je bezpochyby jednou z najvýznamnejších postáv z prelomu tisícročí s vplyvom na východnú aj západnú sféru vtedajšej civilizácie. Jeho spisy predstavujú jeden z najlepšie zachovaných korpusov svetovej literatúry.
Popri exkluzívne teologicky zameraných analýzach sú Pavlove listy mimoriadne vhodným predmetom záujmu pre literárnych vedcov, ktorí neprestávajú skúmať ich literárnu a rétorickú dimenziu. Pavlove listy sú vďaka svojej náukovej hĺbke, rétorickej finese a jedinečnému literárnemu štýlu cenným a neopakovateľným príspevkom v literárnej produkcii zo začiatku nášho letopočtu. Ich obsah nie je exkluzívne religiózny, ale je mimoriadne bohatý aj na sociálne, kultúrne a antropologické aspekty.
Prekladatelia sa aj v prípade nového prekladu Listu Rimanom snažili o dôsledné a zrozumiteľné vyjadrenie zmyslu textu s citlivou pozornosťou voči vedľajším významom a s opatrným výberom slov, rešpektujúc moderné trendy slovenského jazyka. Hodnotový prínos týchto listov je nezmazateľne vpísaný v literárnej tradícii ľudstva, nestratil na svojej aktuálnosti ani po dvoch tisícročiach a naďalej zostáva dôležitým faktorom v nazeraní na človeka a spoločnosť modernej doby.
Po stopách skroteného Boha
Príbeh metafyzického thrilleru Muž, ktorý bol Štvrtok (1908) sa začína v edwardiánskom Londýne, kde mladý básnik Gabriel Syme vstupuje do služieb Scotland Yardu. Ako tajný agent špeciálneho policajného oddelenia na rozvrat anarchistického hnutia má za úlohu infiltrovať jednu z najmocnejších teroristických organizácií a v Paríži zabrániť bombovému atentátu na francúzskeho prezidenta.
Románová fantázia, či skôr nočná mora, ktorú pri odhaľovaní obludného sprisahania zažíva hlavný hrdina patrí medzi najzaujímavejšie a zároveň najvtipnejšie literárne diela jedného z najplodnejších a najuznávanejších anglických prozaikov prvej polovice 20. storočia Gilberta Keitha Chestertona (1874 – 1936).