Získajte knihu mesiaca so 40 % zľavou - Ako Katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu

Jordan Peterson, Boh a kresťanstvo Asi najprenikavejší rozbor myslenia svetoznámeho kanadského psychológa

Lukáš Krivošík
14,37 € -15%
Doprava ZDARMA pri nákupe nad 49 €

Asi najprenikavejší rozbor myslenia svetoznámeho kanadského psychológa

Kanadský psychológ Jordan Peterson. Screenshot – YouTube/Jordan Peterson

Kniha Christophera Kaczora a Matthewa Petruseka pozýva k rozjímaniu o Petersonovom diele kresťanov i hľadajúcich.

Kanadský psychológ Jordan Peterson patrí k najvplyvnejším verejným intelektuálom našej doby. Vďaka prednáškam naživo i svojej prítomnosti na sociálnych sieťach ovplyvnil milióny (predovšetkým mladých) ľudí myšlienkami o prevzatí osobnej zodpovednosti za svoj život.

Jeho knihy 12 pravidiel pre život (Liek na chaos) a Za hranicou poriadku (Ďalších 12 pravidiel pre život) sa stali medzinárodnými bestsellermi, ktoré boli preložené do množstva jazykov vrátane slovenčiny. Len nedávno sa pod jeho záštitou konala v Londýne medzinárodná konferencia konzervatívnych osobností, na ktorej mal svojich zástupcov aj Postoj.

Keďže Peterson už v roku 2016 s autoritou profesora na rešpektovanej kanadskej univerzite vystúpil verejne proti politickej korektnosti, rýchlo si tým urobil množstvo nepriateľov. Tí mu často podsúvali aj veci, ktoré nepovedal, a namiesto jeho názorov a téz polemizovali len s akousi ich karikatúrou.

O to príjemnejším prekvapením je prístup autorov Christophera Kaczora a Matthewa Petruseka, ktorí sa v knihe Jordan Peterson, Boh a kresťanstvo (vyšla práve v našom vydavateľstve) zaoberajú tým, čo kanadský psychológ naozaj tvrdí, nie tým, čo netvrdí. Keďže ten prvý je profesorom filozofie, kým ten druhý sa zaoberá teologickou etikou, ich rozbor Petersonových myšlienok je niečo ako pokus o dialóg, natiahnutá ruka vychádzajúca z kresťanského (katolíckeho) prostredia.

No akademické pozadie autorov by čitateľa nemalo odradiť. Pútavosť a „vzdušnosť“ si ich kniha zachováva vďaka zvoleným perspektívam, z ktorých postoje kanadského psychológa rozoberá. Kaczor v prvej časti ponúka kresťanský pohľad na Petersonov seriál o Biblii. Presnejšie, o jej prvej knihe Genezis. Peterson v židovsko-kresťanskom príbehu stvorenia vidí „psychologické pravdy“, ktoré sú úplne mimo bežných sporov medzi kreacionistami berúcimi knihu Genezis doslovne a darwinistami, ktorí tvrdia, že ide len o výmysel vyvrátený modernými vedeckými poznatkami.

Kaczor si všíma, ako sa Petersonove kreatívne interpretačné stratégie, s ktorými pristupuje ku knihe Genezis, podobajú na podobné prístupy veľkých teológov ako Augustín alebo Tomáš Akvinský. Človek vďaka tomu môže objaviť v Biblii vrstvy, o ktorých doposiaľ nepremýšľal.

Jeho kolega Matthew Petrusek sa v ďalších kapitolách zaoberá zase Petersonovou knihou 12 pravidiel pre život. Zamýšľa sa nad jednotlivými pravidlami z kresťanského hľadiska a formuluje tiež kresťanskú odpoveď na niektoré Petersonom nastolené problémy – vrátane reality utrpenia a nachádzania zmyslu života.

V Epilógu komentujú obaja autori Petersonovu knihu Za hranicou poriadku a dotýkajú sa jeho osobných zápasov so zdravotnými problémami, ktoré ho pred pár rokmi priviedli skoro na pokraj smrti.

No v knihe dostáva hlas aj priamo Jordan Peterson. Posledných vyše štyridsať strán má totiž formu uvoľneného knižného rozhovoru medzi kanadským psychológom a americkým katolíckym biskupom Robertom Barronom (je tiež autorom predslovu).

Biskup Barron je často prirovnávaný k populárnemu americkému biskupovi Fultonovi Sheenovi, ktorý sa v polovici 20. storočia dlhé roky prihováral Američanom z rozhlasových prijímačov a z televízie. Rozdiel je akurát v tom, že Robert Barron rovnako zručne využíva na oslovenie verejnosti YouTube, Facebook, Instagram či Twitter.

Kresťanstvo bude totiž relevantné len vtedy, ak bude v súčasnej kultúre prítomné. Ak bude tam, kde sa nachádzajú ľudia. A tí sa v súčasnosti schádzajú hlavne na sociálnych sieťach.

Aj Jordan Peterson je na sociálnych sieťach „pečený-varený“. Hovorí sa o ňom a on sám ešte nepovedal posledné slovo. Bolo len otázkou času, kedy sa jeho cesty skrížia s cestami biskupa Barrona a jeho spolupracovníkov, ktorí napísali túto knihu.

Svoje si v nej nájdu kresťania, najmä katolíci, ktorí si chcú prečítať niečo o učení Jordana Petersona z hľadiska cirkvi. No osloviť môže aj hľadajúcich ľudí, ktorým Peterson ukázal, že aj keď človek nemá priamo vieru, môže oceňovať hlboké psychologické pravdy, ktoré sa v kresťanstve nachádzajú.

Táto kniha im môže dať nové podnety, ako moc týchto právd pre seba odomknúť.

14,37 € -15%
Doprava ZDARMA pri nákupe nad 49 €
Doprava ZDARMA pri nákupe nad 49 €