Získajte knihu mesiaca so 40 % zľavou - Ako Katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu

Začnite si zapisovať Života sa nedotýkame prstom na obrazovke

Margita Vanovčanová
9,52 € -20%
Doprava ZDARMA pri nákupe nad 49 €

Pravidelné zaznamenávanie myšlienok písmom do diára v podobe malej knihy môže pomôcť prehĺbiť duchovný život. 

Je v diári miesto aj na termíny svetského života? Nie je jednoduchšie mať všetko v mobilných aplikáciách? Na sprevádzanie v každodennosti je Diár 2024: Život s chuťou po všetkých stránkach pripravený. Jeho autorkou je predstavená saleziánok Monika Skalová. „Života sa nedotýkame prstom na obrazovke,“ hovorí.

Čo v ňom nájdete? 

Diár vo formáte bežnej knižky je rozdelený na 12 častí podľa mesiacov; každá sa venuje jednej téme (snívanie, modlitba, sebaprijatie, priateľstvo, pomocnica, ľudskosť, radosť, krása, povolanie, láska, sloboda, rodinný duch). Na každý týždeň jedna myšlienka z aktuálneho nedeľného Evanjelia (nie viac) s komentármi sestry Dagmar Kráľovej, slovko do týždňa na striedačku s digitálnou múdrosťou od autorov projektu Digitálni rodičia, menšia úloha na týždeň (typu Dovoľ si urobiť radosť sebe) a k tomu štipka osobných príbehov s trochou saleziánskych dejín (pretože v roku 2024 to bude presne 100 rokov, čo na Slovensku začali pôsobiť saleziáni).

Ako však môže diár pomáhať v duchovnom živote? Podľa autorky diára Moniky Skalovej je dôležité len tak sa zastaviť počas dňa a na to je používanie diára dobrým prostriedkom. V našich životoch sú totiž momenty, ktoré sú jedinečné a oplatí sa k nim vrátiť. „Aby sa z nás nestali ľudia bez chuti, ktorí sa nevedia zastaviť,“ hovorí Monika. „Má to byť práve naopak - nájsť si čas na Boha, aj na seba, aby sme vedeli, aké veľké aj malé veci sa dejú v našom živote. Vtedy to bude život s chuťou.”

Ak prvotné nadšenie začne vyprchávať

Predstavte si, že je 1. január 2024 a pred vami leží nový, čistý, nepopísaný diár. Pred vami je navyše celý rok, okolo novoročná atmosféra a chuť skúšať nové veci. Ľudská skúsenosť hovorí, že toto úvodné nadšenie po čase vyprchá, človek skĺzne do pôvodných zlozvykov, premôže ho únava, lenivosť alebo ho skrátka len prevalcuje každodenosť a na diár nezostane čas. Čo sa s tým dá robiť?

Prvým krokom je možno priznať si, že takto to v živote chodí, no ako ďalšie by malo byť na rade uvedomenie si, že predsa pri tom zostať nechceme. To, čo je treba, je nevzdávať sa, odkazuje Monika Skalová.  Aj keď niekoľko dní nevezmete diár do rúk, každý deň dáva novú možnosť urobiť to. „Stanovte si konkrétny čas a priestor, aké vám vyhovujú, spríjemnite si ich hudbou alebo kávou či čajom. Nech je to naozaj moment, na ktorý sa tešíte,“ odporúča Monika Skalová. Za úplne najdôležitejšie však považuje mať v sebe ujasnené, prečo je takýto spôsob každodenného sprevádzania a prehlbovania duchovného života pre každého používateľa diára dôležitý. Tam sa skrýva aj odpoveď, kde hľadať motiváciu, keď sa náhodou stratí. 

Čo teda s diárom získate?

•    Láskavého a originálneho sprievodcu duchovným životom

•    Možnosť začať nanovo každý deň, ak sa vám náhodou nebude dariť

•    Postupné dávkovanie praktických odporúčaní pri používaní digitálnych technológií

•    Duchovné slovo, ktoré vás neprevalcuje, lebo je ho tak akurát

•    Slová z nedeľného Evanjelia, ktoré budú rezonovať celý týždeň

•    Skrátka sprievodcu, ktorý nebude vytvárať tlak, no zároveň bude účinne pôsobiť

9,52 € -20%
Doprava ZDARMA pri nákupe nad 49 €
Doprava ZDARMA pri nákupe nad 49 €