Víťazstvá a porážky od Stalina po Putina
Kniha Ruské storočie vojen opisuje komplikovanosť vzťahov Ruska a ruského národa k Západu, ako aj často agresívnu politiku Moskvy voči svojim susedom.
Autor Andrej Žiarovský v nej odkrýva detaily krutého mocenského boja kremeľských elít, nemilosrdnosť Stalinových čistiek, brutálne metódy bezpečnostného aparátu v boji s domnelými alebo so skutočnými nepriateľmi, ale aj obrovské utrpenie a hrdinstvo, ktoré počas druhej svetovej vojny sprevádzali boj proti Hitlerovmu Nemecku. Kapitoly venované dlhej ére vlády Leonida Brežneva približujú problematické vzťahy Sovietskeho zväzu s komunistickou Čínou a odhaľujú tiež, prečo dnešné ruské elity a veľká časť ruskej spoločnosti pociťujú nostalgiu za existenciou Sovietskeho zväzu. Rozporuplný vzťah moskovských vládcov k svojim vlastným občanom demonštrujú tragické príbehy Černobyľskej atómovej elektrárne a raketovej ponorky Kursk.
Autor zároveň odkrýva detaily pôsobenia síl, ktoré mali za následok nástup reformného Gorbačovovho vedenia, následnú deštrukciu dovtedy zdanlivo nezničiteľného komunistického impéria, ale aj príčiny recidívy imperiálnej agresivity, ktoré viedli k napadnutiu Ukrajiny.
Krátky úvod do teórie relativity, Einsteina a jeho prekvapivého uvažovania o Bohu
Platnosť Einsteinovej teórie relativity aj po sto rokoch potvrdzujú všetky fyzikálne experimenty. V populárnom chápaní sa často vysvetľuje spôsobom, že všetko je relatívne.
Naozaj však vo svete neexistujú trvalo platné pravidlá a zákony? Ako vysvetľuje profesor Oxfordskej univerzity Alister McGrath, Einstein tvrdí presný opak. Svojou teóriou relativity preukázal, že svet sa riadi ustálenými zákonmi nezávisle od pozorovateľa. Autor tiež približuje rozporuplný postoj Einsteina k náboženstvu. Akého bol vierovyznania? Ako vnímal vzťah medzi vedou a vierou?
Čitateľ má možnosť nahliadnuť do uvažovania tohto brilantného vedca, oboznámiť sa s jeho presvedčením o existencii inteligentného poriadku vo svete a úprimným hľadaním zmysluplnej jednoty všetkého, na čom záleží.
Zlyhal liberalizmus preto, lebo bol úspešný?
Z troch dominantných ideológií 20. storočia – fašizmu, komunizmu a liberalizmu – zostáva už len posledná. Vznikla tak zvláštna situácia, v ktorej zástancovia liberalizmu zvyčajne zabúdajú na to, že liberalizmus je ideológia a nie prirodzený konečný stav politickej evolúcie ľudstva.
Ako v tejto provokatívnej knihe argumentuje Patrick Deneen, základy liberalizmu sú postavené na protikladoch: hlása rovnaké práva, ale pestuje materiálnu nerovnosť, aká v dejinách nemá obdobu; jeho legitimita spočíva v súhlase ľudí, ktorých však odrádza od občianskych záväzkov v prospech života v súkromí; a v snahe o dosiahnutie individuálnej autonómie dal vzniknúť najrozsiahlejšiemu a najkomplexnejšiemu štátnemu systému v dejinách ľudstva. Deneen nás ostrým spôsobom varuje, že úspech liberalizmu generuje jeho vlastné zlyhanie.
Vznik vesmíru podľa knihy Genezis a modernej vedy
Je vedou odhadovaný vek Zeme v rozpore s Bibliou? Platí, že po prijatí Kopernikovho heliocentrizmu zvíťazila veda nad vierou? Ako si vysvetliť prvých sedem biblických dní? Čo sú prednosti a čo nedostatky evolučnej teórie?
Oxfordský profesor John C. Lennox vysvetľuje, že náboženstvo a veda pri správnom prístupe nie sú v rozpore, ale vzájomne sa obohacujú.
Čitateľov prevádza prvou kapitolou knihy Genezis a ukazuje, že aj po tisíckach rokov ide o hlboké a moderné dielo.
Ako a prečo si komunizmus podmanil Slovensko
Slovensko bolo jednou z prvých európskych krajín, kde nakrátko vznikla boľševická republika.
Táto kniha zachytáva sled udalostí, po ktorých sa tu neskôr naplno presadil komunistický režim. Pomocou bohatej faktografie, o ktorú sa opiera, pomáha pochopiť, ako sa mohla diktatúra presadiť bez väčšieho odporu obyvateľov Československa. A následne opisuje teror, ktorý im priniesla. Celý proces zachytáva od prvých prejavov v Rakúsko-Uhorsku až po rozvinutie v Československu v druhej polovici 20. storočia.
Od idealistického koketovania s Marxovými myšlienkami po krvavé prenasledovanie tisícov ľudí. Od rešpektovanej slobody názoru jednotlivca po spútanie človeka v zastrašenej a zmanipulovanej mase.
Svedectvo o misii, viere, odvahe a vernosti generála tajnej cirkvi
Príbeh kňaza a disidenta Vladimíra Jukla bol dlho skrytý. A to napriek tomu, že spolu so Silvestrom Krčmérym zmenili pred rokom 1989 životy tisícom ľudí. Vždy mysleli oveľa viac na druhých než na seba a boli tak ochotní v hrozných podmienkach komunistického žalára pretrpieť aj mučenie.
Vladimír Jukl sa po návrate z väzenia, v ktorom strávil vyše 13 rokov, pustil opäť do obetavého angažovania sa pre cirkev a ľudí. Nezvyčajná životná cesta tohoto tajného kňaza bola plná nebezpečenstiev, hlbokých vzťahov i náročných výziev, ktoré prekonával s pokorou a neotrasiteľnou vierou v Boha.
V čom pre Jukla spočívala dôležitosť evanjelizácie Ruska? Prečo ho komunistický režim odsúdil na 25 rokov väzenia? Aké plody mala jeho práca v podzemnej cirkvi? Veľký príbeh „generála tajnej cirkvi" rozpráva azda najpovolanejší človek, ktorému bol Jukl učiteľom a spolupracovníkom, František Mikloško.
Stratégia pre kresťanov v postkresťanskom svete
Akú stratégiu by mali zvoliť kresťania v dnešnom svete?
Kresťania sa dnes nachádzajú v čase rozhodovania. Rozhodnutia, ktoré urobíme, budú mať dôsledky pre životy našich potomkov, nášho národa a našej civilizácie.
Ježiš Kristus sľúbil, že jeho cirkev nepremôžu ani brány pekelné, nesľúbil však, že nepremôžu jeho cirkev na Západe. Toto závisí od nás a od rozhodnutí, ktoré urobíme práve tu a práve teraz. Ak chceme prežiť, musíme sa vrátiť ku koreňom svojej viery, tak v myslení, ako aj v praxi. Budeme sa musieť naučiť návykom srdca, na ktoré veriaci na Západe zabudli. Budeme musieť radikálnym spôsobom zmeniť svoje životy a svoj prístup k životu. V skratke, budeme musieť žiť bez kompromisov, nech nás to stojí čokoľvek.
Príbeh muža, ktorého nezlomili
Skutočný príbeh „slovenského Solženicyna“ − jedného z najvýznamnejších odporcov komunistického režimu nielen na Slovensku.
Lekár Silvester Krčméry svoje pevné zásady nezradil ani pod nátlakom moci, eštebáckych výsluchov a komunistických lágrov. Celý život zasvätil pravde, viere a jej šíreniu. Jeho postoje sa stali vzorom a oporou pre mnohých nasledovníkov v zápase o slobodu.
Kniha ponúka autentické spomienky na roky strávené vo väzení a prináša svedectvo o neľudskosti totalitného systému. „Musím vydávať svedectvo o pravde, preto musím hovoriť a nemôžem mlčať! Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu! Tú moc vám nezávidíme a netúžime po nej, nám stačí tá pravda! Lebo je väčšia a silnejšia ako moc! Kto však má v rukách moc, ten si (často) myslí, že môže pravdu zastrieť, potlačiť, zabiť alebo i ukrižovať! Ale pravda dosiaľ ešte vždy vstala i vstane z mŕtvych! (Dokonca − niekedy − už i tretieho dňa.)“
Tieto slová predniesol vo svojej obhajobe Silvester Krčméry počas hlavného pojednávania na Vyššom vojenskom súde v Trenčíne 24. júna 1954. Pre náboženské aktivity bol obžalovaný z vlastizrady a odsúdený na 14 rokov väzenia, zabavenie majetku a dočasné odňatie občianskych práv. Trest si odpykal v najťažších väzniciach a pracovných táboroch.
Životné míľniky Josepha Ratzingera, ale aj celá epocha dejín v pozoruhodných súvislostiach
Samotný text životopisu Benedikt XVI. Život je vystavaný z viacerých prelínajúcich sa vrstiev. Okrem životopisnej čitateľ sleduje aj historicko-spoločenskú a cirkevno-historickú líniu príbehu mapujúcu špecifiká doby a situáciu Katolíckej cirkvi v zaujímavých súvislostiach.
Mediálna, autorovi vlastná, rovina zase dôsledne sleduje, ako sa k osobnosti Josepha Ratzingera, k jednotlivým okolnostiam a dejinným súvislostiam stavali v danom období samotné médiá. Vzniká tak autentický a výnimočný živý obraz tohto teológa a služobníka Rímskokatolíckej cirkvi.
Životopis sa ako niť súvisle vinie od jeho narodenia, života rodiny, štúdia v seminári a kňazskej vysviacky, jeho pôsobenie na univerzitách, prítomnosť na Druhom vatikánskom koncile, cez menovanie za arcibiskupa a kardinála, vzťah s Jánom Pavlom II. až po jeho zvolenie za pápeža, udalosť storočia. V životopise napokon Seewald vykresľuje a analyzuje aj príčiny Benediktovho odstúpenia z pápežského úradu, odchod do ústrania i aféry, ktoré mu predchádzali.
Mnohovrstevný obraz, ktorý sa teda pred čitateľom otvára, vykresľuje Benedikta XVI. nielen ako osobnosť, ktorá výrazným spôsobom ovplyvnila Katolícku cirkev v 20. a 21. storočí, ale zároveň ako obyčajného, plachého muža, čím vrhá na obdobie jeho pontifikátu nové svetlo.