Thriller zo zákulisia policajnej mafie
Kryli a zahladzovali prúsery spriaznených podnikateľov a oligarchov, ktorí mali už dávno sedieť v base. Milióny z pokútnych kšeftov prali cez čínsku práčku, aby si ich potom delili na rušnom bulvári ako bossovia talianskej mafie, keď vyplácali svojich vojakov za predaj heroínu alebo koksu.
Chránili aj nominantov najsilnejšej vládnej strany, ktorí preberali úplatky v krabiciach od šampanského. Sledovali opozičných politikov, prezidenta republiky aj novinárov, aby ich mohli škandalizovať a kompromitovať. Jeden z nich bol neskôr zlikvidovaný rukou chladnokrvného vraha.
Mysleli si, že sú bohovia, na ktorých si nikto netrúfne. Vytvorili si vlastný štát v štáte: s vlastnými, značne pokrivenými pravidlami. Na prvom aj poslednom mieste boli peniaze. Keď sa im niekto postavil na odpor, poštvali naňho výpalníkov z Národnej kriminálnej agentúry.
Padreho klan nekupčil s narkotikami, jeho hlavnou devízou bol vplyv a obchodným artiklom beztrestnosť. Konal na objednávku najvyšších politických kruhov, hlavne predsedu vlády a ministra vnútra. Organizovaný zločin sedel na vrchole štátu a jeho bezpečnostných zložiek.
Po volebnom víťazstve obyčajného človeka sa však začal megastroj korupcie zadrhávať. Jeden z členov klanu spustil svojim svedectvom lavínu, ktorá so sebou strhávala všetko, čo jej stálo v ceste. Úplatných politikov, funkcionárov polície, prokuratúry aj prominentných sudcov.
Trvalo šesť rokov, kým sa dostal šokujúci príbeh slovenskej policajnej mafie do vyšetrovacích spisov. A teraz sa o ňom dozviete z tejto knihy, ktorá čerpá aj z osobných svedectiev hlavných aktérov zvnútra systému. Vitajte vo svete špinavých peňazí, intríg a nekontrolovateľnej moci.
O vydavateľstve: svabach.sk
Ďalších 12 pravidiel pre život.
Vo svojej predchádzajúcej knihe 12 pravidiel pre život ponúkol uznávaný mysliteľ, klinický psychológ Jordan B. Peterson liek na chaos v našom živote: sú ním večné pravdy aplikované na moderné problémy.
Svojimi postrehmi pomohol skvalitniť život miliónom čitateľov a dnes ho poznajú všade vo svete. V dlho očakávanom pokračovaní tejto knihy načiera Peterson ešte hlbšie do danej problematiky. Vysvetľuje, že časť zmyslu života objavíme až vtedy, keď sa odvážime vkročiť na miesta, ktoré nepoznáme, a prispôsobíme sa neprestajne sa meniacemu svetu.
Platí totiž, že ak priveľa chaosu vnáša do života neistotu, nadbytok poriadku vedie k strate zvedavosti a kreatívnej životaschopnosti. Kniha Za hranicou poriadku nás vyzýva, aby sme našli rovnováhu medzi poriadkom a chaosom, dvoma fundamentálnymi princípmi reality, a objavili tak zásadné pravdy, ktoré ležia na ich hranici.
Jordan Peterson pripomína, že aj v časoch neistoty a utrpenia máme k dispozícii zdroje sily. Sú to poznatky o ľudskej duši, filozofické pravdy aj veľké príbehy a mýty našich predkov. Na základe stáročiami overených pilierov ľudského poznania a tiež vlastných životných a pracovných skúseností z psychologickej poradne formuloval autor ďalších dvanásť pravidiel pre život predstavujúcich mapu, pomocou ktorej sa dopracujú k odvážnejšiemu, kvalitnejšiemu a zmysluplnejšiemu životu.
Jednoduchý a overený spôsob, ako si vybudovať dobré návyky a zbaviť sa zlých
Atómové návyky ponúkajú overený návod, ako sa každý deň zlepšiť o jedno percento bez ohľadu na svoje ciele.
Popredný svetový odborník na tvorbu návykov James Clear odhaľuje praktické stratégie, ktoré vás do detailov naučia, ako si dokonale osvojiť drobné prejavy správania, ktoré vedú k pozoruhodným výsledkom. Ak vám padne zaťažko meniť návyky, problém nie je vo vás, ale v systéme, ktorý ste si vybrali. Nieže by ste sa nechceli zmeniť, jednoducho ste si zvolili nesprávny systém. Nestúpate na úroveň svojich cieľov, klesáte na úroveň svojich systémov.
S Atómovými návykmi získate plán, ktorý vám pomôže vystúpiť na novú úroveň. James Clear dokáže rozložiť komplikované témy na jednoduché prejavy správania, ktoré sa dajú okamžite zaviesť do každodenného života a práce. Čerpá z biológie, psychológie a neurovied, aby vytvoril zrozumiteľnú príručku o tom, ako docieliť, aby ste dobré návyky vnímali ako nevyhnutné a zlé ako nemožné. Čitateľov inšpiruje a pobaví aj pravdivými príbehmi zlatých olympijských medailistov, oceňovaných umelcov, úspešných podnikateľov, život zachraňujúcich lekárov a hviezdnych komikov, ktorí sa pomocou umenia malých návykov vyšvihli na vrchol svojej profesie.
Atómové návyky zmenia spôsob, akým uvažujete o pokroku, a poskytnú vám nástroje a techniky, aby ste sa dokázali posunúť vyššie – či už ste športovec a chcete vyhrať preteky, líder, ktorý túži zoptimalizovať svoj podnik, alebo jednotlivec, ktorý by chcel skončiť s fajčením, schudnúť, zbaviť sa stresu či dosiahnuť trvalý úspech.
Zlyhal liberalizmus preto, lebo bol úspešný?
Z troch dominantných ideológií 20. storočia – fašizmu, komunizmu a liberalizmu – zostáva už len posledná. Vznikla tak zvláštna situácia, v ktorej zástancovia liberalizmu zvyčajne zabúdajú na to, že liberalizmus je ideológia a nie prirodzený konečný stav politickej evolúcie ľudstva.
Ako v tejto provokatívnej knihe argumentuje Patrick Deneen, základy liberalizmu sú postavené na protikladoch: hlása rovnaké práva, ale pestuje materiálnu nerovnosť, aká v dejinách nemá obdobu; jeho legitimita spočíva v súhlase ľudí, ktorých však odrádza od občianskych záväzkov v prospech života v súkromí; a v snahe o dosiahnutie individuálnej autonómie dal vzniknúť najrozsiahlejšiemu a najkomplexnejšiemu štátnemu systému v dejinách ľudstva. Deneen nás ostrým spôsobom varuje, že úspech liberalizmu generuje jeho vlastné zlyhanie.
Kniha rozhovorov s Čekanom, Visolajským a Kollárom
Pavol Čekan, Peter Visolajský a Richard Kollár,patria medzi najviditeľnejšie tváre pandémie. Rozhovory s nimi tvoria skladačku ako v zákulisí vznikali politické rozhodnutia, aká atmosféra vládla na krízových štáboch a čo nás rok pandémie naučil.
Je dobré ich počúvať, pretože nás čakajú ešte mnohé boje o zdravý rozum a o to, aby v zlomových momentoch zohrávali kľúčovú úlohu práve veda, odbornosť, ale aj otvorenosť voči iným názorom, pokora a rozvaha.
Ako sme sa stali obeťami vlastného úspechu a naša spoločnosť začala upadať
Zdá sa, že západný svet je dnes v kríze. Pod všetkým tým šialenstvom sociálnych médií a politikou v štýle reality šou je však skrytá hlbšia skutočnosť: nechávame sa unášať prúdom, zacyklili sme sa v opakovaní a ocitli sme sa v slepej uličke.
Kniha Dekadentná spoločnosť hovorí o tom, čo sa stane, keď bohatá a mocná spoločnosť prestane napredovať – o tom, ako kombinácia bohatstva a technologickej zdatnosti spolu s ekonomickou stagnáciou, patovou situáciou, kultúrnym vyčerpaním a demografickým poklesom vytvárajú zvláštny druh „udržateľnej dekadencie“ , civilizačnú ospanlivosť, ktorá môže trvať dlhšie, než si myslíme.
Ross Douthat tvrdí, že nespokojnosť a zmätok dneška sú do veľkej miery odrazom pocitu márnosti a sklamania, pocitu, že budúcnosť nenaplnila dané sľuby, všetky hranice sa uzavreli a cesty vpred vedú len do hrobu. Obávame sa katastrofy, ale istým spôsobom po nej aj túžime. Alternatívou je totiž prijať skutočnosť, že sme trvalo dekadentní: starneme, spohodlneli sme a zasekli sa, odstrihli sme sa od minulosti a stratili vieru v budúcnosť, nezaujímajú nás ani spomienky, ani ambície. Čakáme na nejakú záchrannú inováciu alebo zjavenie a pritom vedno starneme v žiarivom svetle drobných obrazoviek.
Douthat napráva aj optimistov, podľa ktorých sme čoraz bohatší a šťastnejší, aj pesimistov, ktorí čochvíľa očakávajú kolaps. Stanovuje diagnózu stavu modernej spoločnosti: ako sme sa sem dostali, ako dlho môže trvať vek frustrácie a akým spôsobom, či renesanciou, alebo katastrofou, sa naša dekadencia môže napokon skončiť.
Definitívna bodka za kauzou Cervanová
Investigatívna kniha Martina Hanusa o kauze vraždy mladej medičky Ľudmily Cervanovej. Na základe novo objaveného operatívneho spisu ponúka celistvý obraz zločinu, ktorý stále rozdeľuje slovenskú spoločnosť.
Úplne nové dokumenty, svedectvá a najmä viac než štvorhodinová nahrávka výpovede kľúčovej svedkyne dávajú definitívnu odpoveď na to, kto spáchal vraždu a celé desaťročia robil všetko preto, aby sa zmarila spravodlivosť.
Vznik vesmíru podľa knihy Genezis a modernej vedy
Je vedou odhadovaný vek Zeme v rozpore s Bibliou? Platí, že po prijatí Kopernikovho heliocentrizmu zvíťazila veda nad vierou? Ako si vysvetliť prvých sedem biblických dní? Čo sú prednosti a čo nedostatky evolučnej teórie?
Oxfordský profesor John C. Lennox vysvetľuje, že náboženstvo a veda pri správnom prístupe nie sú v rozpore, ale vzájomne sa obohacujú.
Čitateľov prevádza prvou kapitolou knihy Genezis a ukazuje, že aj po tisíckach rokov ide o hlboké a moderné dielo.
Prečo robíme, čo robíme, a ako sa zmeniť
Známeho novinára New York Times Charlesa Duhigga zaujalo, keď sa počas vojnovej reportáže v Bagdade dopočul o istom majorovi, ktorý zmenou jediného zvyku zabránil nebezpečným vzburám v mestečku Kúfa. Duhigg si uvedomil, ako zvyky ovplyvňujú celý náš život, ako vznikajú a ako ich možno meniť. A hoci sa v prvej chvíli zdá, že majú zanedbateľný význam, časom významne vplývajú na naše zdravie, výkonnosť, úspech a šťastie.
Autor osem rokov študoval najnovšie výskumy v oblasti zvykov, ktoré podložil pútavými príbehmi. Opisuje tisíce spôsobov, ako nám zvyky menia život. Rozpráva, ako sa z tučnej alkoholičky, ktorú vymáhači prenasledovali pre desaťtisícový dlh, stala štíhla energická žena s neuveriteľnou kondíciou, zamestnaná v grafickom štúdiu.
Duhigg si nevšíma len jednotlivcov, ale aj významné spoločnosti, ktoré sa z červených čísel prepracovali k obrovským ziskom – zmenou jediného zvyku!
Osem vecí, s ktorými musíte prestať, aby ste zmenili svoj život
Emočne zrelá žena vychádza z príbehu autorky Geri Scazzerovej a hovorí o tom, ako našla cestu z neautentickej, povrchnej spirituality k skutočnej slobode v Kristovi.
Každý, kto nasleduje Ježiša, by mal spoznať a aplikovať pravdy, z ktorých Geri s Peterom vychádzajú, a sú základom duchovnej formácie a hodnôt v zbore New Life Fellowship Church v Queense v New Yorku, ktorého sú súčasťou. Osem zásad opísaných v tejto knihe vám ponúkajú spôsob, ako sa udržať na ceste k emočnej zrelosti. Bez odvážnych mužov a žien, ktorí prijmú výzvu predstavenú v tejto knihe, sotva dokážeme budovať zdravé biblické spoločenstvá, ktoré budú svetu efektívne komunikovať evanjelium a premieňať životy.
Kolikrát jsme z kazatelen slyšeli, že Pán Bůh stvořil svět z lásky!
Pavel řekne, že v tom, co nazýváme God, Dios, Dieu nebo Bůh, žijeme, pohybujeme se a jsme, jsme uvnitř něj. Jan řekne, že to ono je láska.
Je-li Bůh láska a je-li láska tvořící tak, že dá vzniknout vesmíru z ničeho, pak je lidská láska taky taková, láska je jedna. Láska nejen odkrývá zlaté poklady uvnitř duše člověka, ona je především tvoří. Láska tvoří krásu, láska umí v člověku vytvořit něco, co zde dříve nebylo, a nyní je.
Každý sebemenší dobrý čin je fraktálem velkého třesku, je dotekem Boha, tvoří tento vesmír. Co by se stalo, kdyby člověk konečně začal milovat Boha, a co by se stalo, kdyby člověk konečně začal milovat člověka!
Ako vychovať deti, aby zvládli digitálny svet
Naše deti sú prvou generáciou vyrastajúcou v obklopení displejov. Je to nová situácia, ktorú dennodenne rieši každý rodič.
Kniha Krotitelia displejov pomáha vychovávať deti tak, aby život s digitálnymi médiami zvládli. No nie je to kniha len o deťoch. Autorka kladie provokatívne otázky každému vlastníkovi smartfónu a používateľovi internetu. Aby nám technológie nebrali viac, ako nám dávajú.