Mám všetko, aj keď nič nemám
„Pápež František stále hovorí o perifériách. A tým nemyslí len ľudí, ktorí hladujú a žijú v chudobe. Ide aj o duchovné periférie. Práve sem patria františkáni, na miesta, kde sú ľudia otrávení, bez nádeje, duchovne bezprizorní. Pokúsme sa náš časopriestor prežiariť svetlom svojej viery. A získajme tým aj ostatných, tých nezúčastnene stojacich na kraji chodníka. Smelo si prisadnime k rôznym ľuďom a úprimne počúvajme ich odpovede.“
Brat Filip, vlastným menom Andrej Čierny, je katolícky kňaz, člen Rehole menších bratov františkánov na Slovensku, no predovšetkým človek s otvoreným srdcom i mysľou. V knižnom rozhovore s redaktormi denníka Postoj ponúka hlboký ponor do svojho sveta naplneného láskou k Bohu a službou blížnym. Otvorene hovorí o cirkvi, spoločnosti i politike, no nevyhýba sa ani osobným zážitkom, skúsenostiam a témam, o ktorých zatiaľ nikdy s nikým nehovoril.
Mohol to byť príbeh, akých poznáme v dejinách ľudstva viacero. Skutočných i vymyslených. Z chudobného pastiera sa stane kráľ - mocný, múdry a dobrý. Mohlo to byť obyčajné rozprávanie o vzostupoch a pádoch, o láske, nenávisti a zrade, o vojnách i zabíjaní, o budovaní miest a zakladaní mocnárstva. Mohol byť, ale nie je, pretože v rozprávaní o neobyčajnom pastierovi, ktorý sa stal panovníkom neobyčajného kráľovstva, nie je najdôležitejší onen pastier ani kráľovstvo, ktoré rozšíril do nebývalých rozmerov, ale nevyspytateľné Božie cesty, ktorými Pán vodí svoj ľud.
Začítajme sa do príbehu najväčšieho kráľa zjednoteného Izraela a pokúsme sa vnímať, ako Najvyšší prehováral k svojmu ľudu vtedy, ale ako prostredníctvom tejto drámy, napriek jej kolosálnosti a majestátnosti vo svojej podstate vlastne hlboko intímnej, prehovára aj k človeku dnešnej doby.
Po stopách skroteného Boha
Štěpán Smolen si svojou prvou knihou Buď kde si získal množstvo čitateľov a priaznivcov. Svojími ďalšími publikáciami Cesta na Západ a Pominuté chvály sa ich „pokúša stratiť“. ;)
Do Lisieux pútnické cesty nevedú – nejde sa tam cez pohoria a hlboké lesy, ale cez ľudskú každodennosť; neveľkolepými krajinami, ktoré človek neuznal za hodné preskúmania; krajinami všednými, o ktorých sa nepíšu knižky; krajinami prehliadanými, pripomínajúcimi dievčatá nikdy nevyzvané do tanca; krajinami podobnými tej, za ktorou putujem.
No veď vari je možné prísť k Terezke inak ako malou cestou?
Mohla to byť jedna z tých bežných pútí bez peňazí po Európe, na aké sa vydávajú kajúci bohoslovci po tom, čo v mladosti urazili domnelú sladkú sväticu. Mohla, keby na ceste do Francúzska neprekážal jeden podkrušnohorský statok a v ňom spomienka na Anežku – ženu, ktorá mávala mrkvou ako mečom a stínala hlavy nevercom. Z výpravy vpred duchovne dýchavičnou Európou sa tak stala aj výprava späť – do čias, keď najvýrečnejšia obrankyňa viery zmĺkla a zmizla.
Dotyk Krista naplno
Svätá omša je pre nás obrovským darom. Počas nej sa odohráva tajomstvo, ktoré presahuje ľudské chápanie — tajomstvo obety a lásky, dar, ktorý nám zanechal Kristus. Kniha vám pomôže lepšie porozumieť jednotlivým súčastiam celej svätej omše. Privedie vás k hlbšiemu prežívaniu tohto veľkého daru. Neskutočná vďaka zaň je v riadkoch knihy biskupa Jozefa Haľka viac než zjavná. Detailné fotografie Adama Rábaru len zdôrazňujú krásu svätej omše, ktorá sa slávi viac ako dve tisícročia.
Tento nádherný obrad plný symboliky a významov je stále aktuálny a miliónom veriacich na celom svete dennodenne ponúka možnosť zažiť dotyk Krista naplno.
Ako zachrániť svoje manželstvo, čeliť krízam a ako si vybrať partnera na celý život
V poslednom čase sa okolo nás rozpadávajú manželstvá, pri ktorých by sme predtým dali ruku do ohňa, že vydržia navždy, a ktoré mali zdanlivo všetky predpoklady na to, aby im to vyšlo. Zároveň vnímame, že takmer všetci sa vo svojich manželstvách trápia.
Čo sa deje, že vzdávame najdôležitejší vzťah svojho života?
Hľadali sme odborníkov, ktorí rozumejú dnešným problémom manželov. Na formačnej škole rodín v Taliansku sme stretli manželov Salvatoreho a Ritu Ventrigliovcov z Neapola, on neurológ a psychoterapeut, ona gynekologička, sexuologička a párová terapeutka. Prešli si vážnou krízou, na stole už mali rozvodové papiere. Svoj vzťah však zachránili a dnes vedú po celom svete kurzy pre páry v kríze.
Tento knižný rozhovor otvára zásadné problémy dnešných manželstiev a ponúka riešenia, je o manželských krízach, o záchrane vzťahu, ale aj o spoločenských mýtoch, podľa ktorých zostarnúť s jedným človekom je už prekonaný koncept.
Je aj dôležitou príručkou pre páry, ktoré sa na manželstvo pripravujú a chcú si overiť, či človek, s ktorým chodia, má byť ich budúcim manželom či manželkou.
Spoznajte svätca, človeka, pastiera a mystika zamilovaného do múdrosti
Nevšedný, mnohovrstevný a po každej stránke obohacujúci je nový životopis svätého Augustína, ktorým naše vydavateľstvo otvára novú edíciu moderných biografií veľkých svätcov.
Svätý Augustín z Hippo nie je len slávnou postavou z histórie. Keď sa priamo stretávame s jeho spismi, zisťujeme, že je skutočným svetlom dnes.
Augustín je učiteľom, pravdivým sprievodcom pre človeka všetkých čias, ktorý túži nájsť pravdu. Augustín je človek s nepokojným srdcom, ktorý sa neuspokojí s priemernosťou pseudonáuk. Tie v priebehu dejín iba menia svoj vzhľad, ale nikdy nezmiznú. Augustín je ten človek, ktorý hľadí na horizont sveta a chce ho zachytiť jediným zbežným pohľadom alebo konečnosťou prchavého objatia. Priblížiť sa k osobe alebo spisom cirkevného učiteľa z Hippo je ako otvoriť dvere rannému svetlu alebo si podvečer vychutnávať čerstvý vzduch po horúcom dni; je to ako pohár vody pre smädného alebo dobrý odpočinok pre unaveného na ceste.
† Robert kardinál Prevost, OSA prefekt dikastéria pre biskupov
Mozaika spomienok na kňaza a priateľa Braňa Bukovského
Je veľa kníh o hrdinoch, ktorí bojovali s totalitou, väznením alebo zachránili životy prenasledovaných. No táto kniha je venovaná kňazovi Braňovi Bukovskému, ktorý už svoju kňazskú službu prežíval v slobode a venoval sa „len svojim povinnostiam“. Zanechal po sebe neustále sa obnovujúce, živé a fungujúce spoločenstvá.
Čo živí tento prameň, že z neho môžeme neustále čerpať?
Ako je možné, že dielo také nenápadné zanechalo takú hlbokú stopu v srdciach ľudí?
Odpoveď som našiel v texte Alessandra D‘Aveniu publikovanom na Postoji, kde je aj citát z knihy Maľovaný závoj od Somerseta Maughama: „Pamätaj, že plnenie povinností nie je ničím a že ich plnením si nezískaš viac zásluh ako umývaním rúk. Jediné, čo sa počíta, je láska k povinnosti; keď sa v tebe láska a povinnosť zjednotia, budeš v stave milosti a budeš sa tešiť zo šťastia, ktoré prevyšuje každé chápanie.“ Tu je kľúč k pochopeniu Braňovho života. Pragmatik by povedal, že si len zodpovedne a svedomito plnil svoje povinnosti. Kto vidí za závoj pragmatizmu, vidí svätého muža súčasnosti, spaľovaného láskou ku každému a ku všetkému, čo pred neho Boh denne predkladá. A práve toto nás, ktorí sme Braňovu pastoráciu zažili, stále priťahuje. O jeho inšpirujúcom živote sú svedectvá a príbehy v tejto knihe. Potrebujeme čoraz viac svätých mužov každodennej rutiny, ktorí deň čo deň opakujú Bohu svoje „áno“.
A keď je dielo dokonané, počujú Otcov hlas: „Vitaj doma, syn môj. Poď, oddýchni si a vojdi do mojej radosti. Svadobný oblek a hostina sú už nachystané, zaujmi miesto, ktoré som ti prichystal.“ Aspoň tak si to predstavujem... Tomáš Horváth (Člen farského spoločenstva na Teplickej, priateľ Braňa Bukovského)
* 13. február 1968
† 23. marec 2014
Branislav Bukovský sa narodil 13. februára 1968 v Trnave. Za kňaza bol ordinovaný 10. 6. 1995. Pôsobil ako kaplán v Piešťanoch, vo farnosti Bratislava-Blumentál i v bratislavskej Farnosti sv. Alžbety. Ako administrátor slúžil od roku 1999 vo farnosti Veľké Ripňany. V roku 2001 bol menovaný za farára do farnosti Bratislava-Devín a od roku 2006 pôsobil ako farár vo Farnosti Kráľovnej rodiny v Bratislave. Pôsobil zároveň ako cirkevný sudca a dlhé roky sa podieľal na výrobe náboženských programov v RTVS. Branislav Bukovský bol aj členom Rady KBS pre spoločenské komunikačné prostriedky.
Napriek všetkému povedať životu áno
Len málo kníh zanechá v čitateľovi taký silný dojem ako táto.
Autor Viktor E. Frankl, svetoznámy neurológ a psychiater, ju napísal po prepustení z koncentračného tábora, no nejde o vyratúvanie krutostí, ale o originálnu psychoanalýzu vychádzajúcu z autorovho prístupu k hľadaniu zmyslu vlastnej existencie a života. Doteraz sa z nej predalo viac ako 10 miliónov výtlačkov a bola preložená do vyše 30 jazykov.
Toto vydanie navyše obsahuje: predslov autora bestsellera Chlapec v pásikavom pyžame, doslov psychoanalytika, list, ktorý Frankl napísal bezprostredne po návrate z koncentračného tábora v roku 1945, spomienkový príhovor pri príležitosti 40. výročia oslobodenia koncentračného tábora v Türkheime, spomienkový príhovor pri príležitosti 50. výročia invázie Hitlera do Rakúska, slovník pojmov a chronológiu života autora a holokaustu.
Tretí román od Alessandra D´Aveniu na pozadí skutočných historických udalostí
Federico má sedemnásť rokov a v srdci nosí otázky, na ktoré mu život doposiaľ nedal odpovede.
Školský rok sa skončil a leto i jeho mesto, oslnivé a záhadné Palermo, mu otvorili svoju náruč. Je práve uprostred príprav na prázdninový študijný pobyt v Oxforde, keď náhodou stretne dona Pina Puglisiho, svojho profesora náboženstva. Ten ho pozve do štvrte, kde pôsobí, aby mu pomohol pri práci s deťmi.
Keď Federico prekročí železničné priecestie oddeľujúce štvrť Brancaccio od ostatného mesta, ešte nevie, že v tej chvíli sa začína jeho nový, naozajstný život. Večer sa vráti domov bez bicykla, s natrhnutou perou a s pocitom, že odhalil úplne cudzí svet, ktorý sa ho však napriek tomu bytostne dotýka.
Ocitá sa v spleti uličiek, ktoré kontrolujú muži s čudnými prezývkami ako Lovec, Turek, Matka Príroda, a títo muži rešpektujú jediné prikázanie – to, ktoré im diktuje Cosa Nostra. Našiel tam však aj ulice, kde bývajú Francesco, Lucia, Maria, Dario, Serena a mnohí ďalší, ktorí sa nevzdali nádeje na lepší život.
Putovanie do srdca ukrajinskej vojny
Reportážna kniha Tomáša Forróa Spev sirén predstavuje monumentálnu cestu do srdca ukrajinského konfliktu, ktorá sa vymyká bežnému mediálnemu obrazu tejto vojny. Podáva jej brutálne zemitý príbeh, ktorého ďalšie kapitoly sa píšu dodnes. Aj preto sa na ňu musíme začať pozerať inak. Bez ružových okuliarov, bez pátosu a mýtov, ktorými je opradená.
Tomáš Forró pracuje na celej šírke frontovej línie, v bombardovaných mestách, medzi vojakmi v zákopoch i hladujúcimi civilmi odkázanými na humanitárnu pomoc. Z novinára sa postupne zmenil na humanitárneho dobrovoľníka a neskôr – na priameho účastníka bojových operácií.
Kniha Spev sirén však nie je chronológiou bojov, ani výpočtom hrdinstiev či krutostí jednej či druhej bojujúcej strany.
Je to bolestivo úprimná sonda do sveta za našimi východnými hranicami. Navštívime v nej všetky bojiská ukrajinského konfliktu, ktoré zažijeme očami ich priamych účastníkov. Či už ide o zanietených bojovníkov alebo dezertérov, kolaborantov a vlastencov, obetí bombardovania i tých, čo rabujú domy a rozkrádajú humanitárnu i vojenskú pomoc.
Spoznáme život na územiach okupovaných ruskou armádou, dilemy obyvateľov miest, ktoré sa postupne menia na ruiny, aj vražedné operácie partizánov hlboko v tyle nepriateľa.
Precítime hlad, zúfalstvo i bezmocnú nenávisť, ale tiež čriepky ľudskosti, spolupatričnosti a nádeje, ktorá prežíva aj tie najhoršie okamihy.
To však zďaleka nie je všetko. Tomáš Forró vďaka dôkladnej práci v teréne prináša doteraz neznáme udalosti a informácie, ktoré ukážu príbeh ukrajinskej vojny z úplne novej perspektívy.
Čo hľadali ruskí generáli v rádioaktívnych poliach Černobyľu? V čom pochybila tajná služba pri plánovaní invázie? A ako sa v tieni vojny mení celá ukrajinská spoločnosť? Aj o tom je reportážna kniha Tomáša Forróa Spev sirén.
Historická sága Martino dedičstvo
Nádej jednej matky od Francine Riversovej je prvou knihou historickej ságy Martino dedičstvo. Úspešná séria, ktorá očarila čitateľov na celom svete.
„Nádej jednej matky má všetky prvky kasového trháka.“ Denver Post
„Dojímavý román plný živých scén, na ktoré čitateľ len tak nezabudne.“ Booklist
Na prelome 19. a 20. storočia odchádza ohnivá Marta Schneiderová zo Švajčiarska za lepším životom. V snahe uskutočniť nádej svojej matky a vlastné sny putuje po rôznych miestach Európy a napokon až do Kanady, kde sa zoznamuje s príťažlivým Niclasom Waltertom.
Žiadna z jej doterajších skúseností ju nepripravila na obete, ktoré musí priniesť ako manželka a matka. Okolnosti zavedú mladú rodinu do Kalifornie, kde Marta túži svojim deťom zaistiť lepšiu budúcnosť. Život ju však naučil, že prežije iba najsilnejší. Jej drsná láska často naráža na nepochopenie, a to predovšetkým zo strany najstaršej dcéry Hildemary Rose, ktorá dychtí po matkinom uznaní.
Na pozadí dramatických udalostí druhej svetovej vojny sa Hildie zamiluje a založí si vlastnú rodinu. Nečakané tragické udalosti však prinútia matku a dcéru čeliť svojim chybám a sústavne sa prehlbujúcej priepasti, ktorá ich môže navždy rozdeliť.
Román Nádej jednej matky, ktorý pokrýva celú prvú polovicu 20. storočia, je prvým dielom pútavej a lyrickej rodinnej ságy o viere, snoch, sklamaní a hĺbke milosrdenstva a odpustenia v jednom z najpevnejších pút, aké v živote existuje – vo vzťahu matky a dcéry.
Nový slovenský preklad
Henrykovi Sienkiewiczovi udelili v roku 1905 Nobelovu cenu za literatúru, na čom malo zásadný podiel práve napísanie Quo Vadis.
Jeho kľúčový román vychádza v novom slovenskom preklade a s doslovom, ktorý sa venuje historickým reáliám Ríma počas panovania cisára Nera.
Vo svojom najslávnejšom diele, ktoré sa odohráva na pozadí vlády cisára Nera, opisuje Sienkiewicz ľúbostný príbeh rímskeho patricija a vojaka Vinicia a kresťanky Lýgie. Mladík sa uchádza o priazeň mladej barbarky, nie práve šikovne a nie práve vhodne, následkom čoho sa Lýgia ocitá na dvore pološialeného Nera. Obaja musia prekonať veľa prekážok, aby sa napokon znova našli a Vinicius musí neraz riskovať všetko, aby zachránil ženu, ktorá ho zmenila a ktorú nadovšetko miluje. Román sa stal zanedlho po svojom prvom vydaní bestsellerom a jeho popularita pretrvala do dnešných dní. Kritika vyzdvihovala okrem nepopierateľne strhujúceho príbehu aj historickú vernosť, s akou opísal cézarov dekandentný dvor, bežný život Rimanov, začiatky kresťanskej cirkvi i prenasledovanie jej príslušníkov. Okrem Vinicia, Lýgie, apoštola Pavla, Petra, arbitra elegancie Petronia či Nera sa v ňom môžeme stretnúť s pestrým panoptikom vedľajších postáv, či už reálnych alebo vymyslených.