Ako budovať svoju ženskú spiritualitu a rásť v čnostiach
Velebím je kniha zamyslení o čnostiach zameraná na prehĺbenie vnútorného duchovného života ženy, aby mohla aj vonkajším životom zvelebovať Pána. Každý deň 90-dňového programu sa začína úryvkami z Písma, Katechizmu Katolíckej cirkvi alebo zo spisov svätíc a pokračuje meditáciou.
Čitateľkám ponúka, aby na 90 dní vstúpili do sveta modlitby a askézy, čím dajú viac priestoru tichu a načúvaniu Duchu Svätému. Keď žijeme jednoduchší život, ľahšie sa cvičíme v čnostiach pokory, láskavosti, vďačnosti, veľkodušnosti, modlitby, poslušnosti, pracovitosti, horlivosti, skromnosti, umiernenosti, predvídavosti a vytrvalosti.
Kniha ponúka aj konkrétne tipy, ako bojovať s neresťami, ktoré tak často zahmlievajú našu snahu o svätosť. Určená je všetkým dospelým ženám bez ohľadu na ich životný stav a možno ju čítať nezávisle od asketických skutkov.
Velebím bola spočiatku odpoveďou na Exodus 90 – cenné a hodnotné mužské duchovné úsilie –, ktorý však pre ženy nie je vhodný. Táto kniha má iný cieľ: ide o hľadanie čnosti cez meditáciu o podstate ženskosti, pretože Boh nás všetkých pozýva k tomu, aby sme sa stali svätými. Ako ženy sme pritom pozvané zvláštnym spôsobom velebiť Pána, podobne ako to robila Mária.
Najslávnejší Chestertonov román
Príbeh metafyzického thrilleru Muž, ktorý bol Štvrtok (1908) sa začína v edwardiánskom Londýne, kde mladý básnik Gabriel Syme vstupuje do služieb Scotland Yardu. Ako tajný agent špeciálneho policajného oddelenia na rozvrat anarchistického hnutia má za úlohu infiltrovať jednu z najmocnejších teroristických organizácií a v Paríži zabrániť bombovému atentátu na francúzskeho prezidenta.
Románová fantázia, či skôr nočná mora, ktorú pri odhaľovaní obludného sprisahania zažíva hlavný hrdina patrí medzi najzaujímavejšie a zároveň najvtipnejšie literárne diela jedného z najplodnejších a najuznávanejších anglických prozaikov prvej polovice 20. storočia Gilberta Keitha Chestertona (1874 – 1936).
Po stopách skroteného Boha
Štěpán Smolen si svojou prvou knihou Buď kde si získal množstvo čitateľov a priaznivcov. Svojími ďalšími publikáciami Cesta na Západ a Pominuté chvály sa ich „pokúša stratiť“. ;)
Do Lisieux pútnické cesty nevedú – nejde sa tam cez pohoria a hlboké lesy, ale cez ľudskú každodennosť; neveľkolepými krajinami, ktoré človek neuznal za hodné preskúmania; krajinami všednými, o ktorých sa nepíšu knižky; krajinami prehliadanými, pripomínajúcimi dievčatá nikdy nevyzvané do tanca; krajinami podobnými tej, za ktorou putujem.
No veď vari je možné prísť k Terezke inak ako malou cestou?
Mohla to byť jedna z tých bežných pútí bez peňazí po Európe, na aké sa vydávajú kajúci bohoslovci po tom, čo v mladosti urazili domnelú sladkú sväticu. Mohla, keby na ceste do Francúzska neprekážal jeden podkrušnohorský statok a v ňom spomienka na Anežku – ženu, ktorá mávala mrkvou ako mečom a stínala hlavy nevercom. Z výpravy vpred duchovne dýchavičnou Európou sa tak stala aj výprava späť – do čias, keď najvýrečnejšia obrankyňa viery zmĺkla a zmizla.
Mohol to byť príbeh, akých poznáme v dejinách ľudstva viacero. Skutočných i vymyslených. Z chudobného pastiera sa stane kráľ - mocný, múdry a dobrý. Mohlo to byť obyčajné rozprávanie o vzostupoch a pádoch, o láske, nenávisti a zrade, o vojnách i zabíjaní, o budovaní miest a zakladaní mocnárstva. Mohol byť, ale nie je, pretože v rozprávaní o neobyčajnom pastierovi, ktorý sa stal panovníkom neobyčajného kráľovstva, nie je najdôležitejší onen pastier ani kráľovstvo, ktoré rozšíril do nebývalých rozmerov, ale nevyspytateľné Božie cesty, ktorými Pán vodí svoj ľud.
Začítajme sa do príbehu najväčšieho kráľa zjednoteného Izraela a pokúsme sa vnímať, ako Najvyšší prehováral k svojmu ľudu vtedy, ale ako prostredníctvom tejto drámy, napriek jej kolosálnosti a majestátnosti vo svojej podstate vlastne hlboko intímnej, prehovára aj k človeku dnešnej doby.
Ako zachrániť svoje manželstvo, čeliť krízam a ako si vybrať partnera na celý život
V poslednom čase sa okolo nás rozpadávajú manželstvá, pri ktorých by sme predtým dali ruku do ohňa, že vydržia navždy, a ktoré mali zdanlivo všetky predpoklady na to, aby im to vyšlo. Zároveň vnímame, že takmer všetci sa vo svojich manželstvách trápia.
Čo sa deje, že vzdávame najdôležitejší vzťah svojho života?
Hľadali sme odborníkov, ktorí rozumejú dnešným problémom manželov. Na formačnej škole rodín v Taliansku sme stretli manželov Salvatoreho a Ritu Ventrigliovcov z Neapola, on neurológ a psychoterapeut, ona gynekologička, sexuologička a párová terapeutka. Prešli si vážnou krízou, na stole už mali rozvodové papiere. Svoj vzťah však zachránili a dnes vedú po celom svete kurzy pre páry v kríze.
Tento knižný rozhovor otvára zásadné problémy dnešných manželstiev a ponúka riešenia, je o manželských krízach, o záchrane vzťahu, ale aj o spoločenských mýtoch, podľa ktorých zostarnúť s jedným človekom je už prekonaný koncept.
Je aj dôležitou príručkou pre páry, ktoré sa na manželstvo pripravujú a chcú si overiť, či človek, s ktorým chodia, má byť ich budúcim manželom či manželkou.
Kedysi narkomani, dnes ohlasovatelia evanjelia.
Chiarino dobrodružstvo sa začína v 90. rokoch v uliciach Ríma, kde stretáva mladých ľudí závislých od drog, alkoholu, prostitúcie.
V priebehu niekoľkých rokov vznikajú mnohé centrá prijatia, pomoci, prevencie a formácie k dobrovoľníctvu. Terapeuticko-rehabilitačný program, ktorý sa opiera o evanjelium a zameriava sa na sebapoznanie a uzdravenia srdca, vychádza z konkrétnej skúsenosti života s ľuďmi z periférie.
Chiara, zakladateľka a prezidentka komunity Nové horizonty, prináša neuveriteľné svedectvá mladých ľudí – bývalých narkomanov, ktorí sa vďaka skúsenosti spoločenstva menia na horlivých ohlasovateľov evanjelia. Ich príbehy sú ukážkou toho, aký zásadný prielom môže nastať v živote človeka, ak dovolí Bohu, aby ho pozdvihol z dna.
Kniha Zostane len láska je o všadeprítomnom boji dobra so zlom, temna so svetlom, lásky s nenávisťou. V Chiarinom životnom príbehu sa tento kontrast stáva hmatateľným a miestami až desivo reálnym.
Ako sa správne spovedať a zbaviť strachu
Držíte v rukách knihu o spovedi, nie je však plná zbožných fráz či poučiek z katechizmu či Biblie. Nájdete v nej rozhovory s troma inšpiratívnymi kňazmi, pričom debata s každým z nich sa sústreďuje na inú fázu sviatosti zmierenia, teda spovede.
Gréckokatolícky kňaz Peter Paľovčík hovorí najmä o príprave na spoveď a o tom, ako si dobre spytovať svedomie, a takisto o hriechoch, na ktoré zybúdame. Rehoľník minorita Lucián Bogucki istý čas spovedal vo vatikánskej Bazilike sv. Petra a v knihe približuje, ako by mal vyzerať priebeh samotnej spovede a vyznania hriechov. Kňaz a kapucín Felix Tkáč rozpráva o ľútosti, odpustení aj poslaní misionára Božieho milosrdenstva.
Táto kniha je dôkazom, že záujem o spoveď v našich končinách nevymizol. Nie všetko je však ideálne, prístup mnohých katolíkov k spovedaniu je z rôznych dôvodov poznačený rigidnosťou, strachom a formalizmom. Aj preto v tejto knihe ponúkame myšlienky trojice kňazov, ktorý zdôrazňujú pri spovedi prístup, o ktorom hovorí pápež František: spoveď má byť o stretnutí s Božou láskou a nie o strachu a vypočítavaní hriechov.
Praktickým bonusom v knižke je spovedné zrkadlo - sumár otázok, ktoré sa snažia poukázať na podstatu jednotlivých prikázaní Desatora.
Stratégia, ako sa poraziť, a pritom vyhrať
Príručka k bojovej hre menom život.
Treba ňou úspešne prejsť hneď na prvý pokus. Zápasíš v nej o vlastnú dušu. Tú musíš oslobodiť a darovať Bohu. Ak to urobíš, získaš seba aj nebo. Stojíš proti celým armádam temnôt, proti lákadlám sveta a proti svojmu starému ja. Sú to protivníci silnejší než ty. Nemáš na to, aby si nad nimi sám zvíťazil. Neľakaj sa. Je tu Bojovník, ktorý ti pomôže vyhrať, ak ho do zápasenia prizveš.
Manuál, ktorý ponúka kňaz Štěpán Smolen.
Ako sa oslobodiť od úzkosti, strachov a negatívnych myšlienok
V ťažkých chvíľach, ktoré nám život prináša, neraz čelíme nadmernej úzkosti, strachom a negatívnym myšlienkam. Ako si v takýchto situáciách zachovať pokoj srdca a radosť?
Chiara Amiranteová pred niekoľkými rokmi vytvorila program pre mladých ľudí poznačených zdanlivo nevyliečiteľnými zraneniami duše i tela, aby im pomohla vyrovnať sa s minulosťou, objaviť vo svojom vnútri základnú potrebu milovať a byť milovaný a naučiť sa ju napĺňať. Vznikli tak kurzy „spiriterapie“ zamerané na sebapoznávanie, uzdravenie srdca a umenie milovať, ktoré umožnili mnohým ľuďom objaviť nesmierny potenciál ducha a vytvárať autentické vzťahy.
V knihe Vnútorný pokoj nájdete množstvo reflexií, návrhov a cvičení zameraných na zlepšenie všetkých kľúčových oblastí života vrátane definovania a zvládania emócií či procesu rozhodovania. Chce byť spoločníkom pre všetkých, ktorí sa túžia vydať na cestu spirituality, priateľským sprievodcom, ktorý pomôže objaviť a roznietiť božskú iskru vtlačenú do duše každého človeka.
Rozlišovanie v dnešnej dobe
Rozlišovanie je umenie. Umenie, ktoré bolo možno príliš dlho zabudnuté alebo vnímané viac ako nepríjemnosť než ako niečo esenciálne pre náš život. Ale nad toto umenie niet lepšieho, ak chceme skutočne čeliť našej ľudskej podstate, našej potrebe stať sa pravými mužmi a ženami, ktorí sa naplno realizujú, a hlavne, ktorí sú si plne vedomí toho, čím sú a čím by chceli byť.
Rozlišovanie však nie je umením, ktoré vykonávame sami. Uskutočňujeme ho spolu s tými, ktorí nás na našej ceste sprevádzajú. Ocitáme sa na púti. To nie je len cesta našich dnešných súčasníkov, ale aj ľudu, ktorý prichádza z diaľky a do ktorého patríme, či už z ľudského hľadiska, či po stránke viery.
Kniha Srdce nám hovorí o Bohu nie je len zbierkou katechéz pápeža Františka na túto tému, ale aj prechádzaním iných jeho textov. Každý z nás tak dostáva možnosť uvedomiť si svoje osobné smerovanie i putovanie celého ľudu vo svetle Slova.
Nakoniec, ako zdôrazňuje vo svojom úvode editor Giacomo Costa, „kniha sa končí svedectvom: pápež František sám hovorí, ako objavil rozlišovanie a začal ‚kráčať touto cestou‘ bez toho, aby sa už vrátil späť. Praktizovanie rozlišovania sa má stať životným príbehom a pápež František nás vyzýva, aby sme sa nezastavili len pri po-čúvaní jeho skúsenosti, ale aby sme sa sami vybrali na cestu a získali vlastnú skúsenosť.“
História našej civilizácie zbavená dlho budovaných predsudkov - 2. vydanie
Pôvodcom západnej civilizácie nie je len Grécko a Rím, ale predovšetkým Katolícka cirkev. Tá jej darovala modernú vedu, nemocnice, starostlivosť o chudobných, umenie aj základy ekonomiky voľného trhu či medzinárodného práva.
Prof. Thomas E. Woods v knihe Ako Katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu oboznamuje čitateľov aj s tým, ako Cirkev vytvorila prvé univerzity, prečo je moderná interpretácia Galileiho príbehu nesprávna aj čo všetko priniesla Cirkev západnej spoločnosti tým, že zdôrazňovala posvätnosť ľudského života. Žiadna inštitúcia neurobila pre formovanie západnej civilizácie viac ako dvetisíc rokov stará Katolícka cirkev. Táto kniha poskytuje čitateľovi pravdivé informácie o našej civilizácii a presvedčivo popiera mýty o „temnom stredoveku".
Emocionálne aj faktograficky silný príbeh o zmysle ľudského utrpenia, pokánia a zmierenia sa s Bohom
Zrelá próza s najlepšími znakmi tradičného rozprávania, ktorého základom je silný príbeh jedného východoslovenského gazdovského rodu a prostredníctvom neho pohľad na históriu a osudy roľníctva v zabudnutom kúte našej domoviny.
Čitateľ v nej na pozadí historických a duchovných premien spišskej dediny nachádza témy plynutia času, vzťah k viere, Biblii, k pôde a k tradíciám.